Automobily na zemní plyn jako alternativa elektroaut. Prozradíme tyto informace a doporučení

Přidat na Seznam.cz

Zatímco elektromobilita je na vzestupu, automobily na zemní plyn poněkud zaostávají. Ale proč? Automobily na CNG jsou skutečně zajímavou alternativou, píše web Mobile.

Auta na zemní plyn – jak fungují?

Automobily na zemní plyn se ve skutečnosti od benzinových automobilů liší méně. Nejenže se svým sourozencům zvenku matoucím způsobem podobají, ale mnohé je stejné i pod kapotou. Zemní plyn se samozřejmě musí skladovat v jiných nádržích, ale samotný motor je totožný s benzinovým motorem. Proto je většina vozů na CNG vybavena také malou benzinovou nádrží, která v případě potřeby zajistí palivo na několik desítek kilometrů a zapíná se automaticky.

Klíčovým slovem je CNG. Je to proto, že všechny nové vozy na zemní plyn, které jsou dnes v Česku na trhu, nejsou na LPG, známý také jako autogaz, ale na stlačený zemní plyn. CNG je šetrnější k životnímu prostředí než LPG a také stojí méně. Navíc je možné vyrábět bio-CNG, který je navíc mimořádně čistý.

Jak bezpečná jsou auta na zemní plyn?

Automobily na zemní plyn se často potýkají s řadou předsudků. Patří mezi ně například:

  • Plyn může explodovat
  • Proces doplňování paliva je složitý
  • V garážích není dovoleno jezdit
  • Příliš málo čerpacích stanic

Ve skutečnosti jsou všechna tato tvrzení nesmyslná. Moderní vozy na CNG jsou vybaveny senzory, které okamžitě hlásí jakýkoli drobný únik plynu z nádrže. Ani v tomto případě však CNG není toxický ani karcinogenní. A i když se CNG vznítí, místo exploze shoří v plameni podobném svářečskému hořáku. Nemusíte se starat ani o doplňování paliva. Zde se používá palivová pistole, který se od běžného benzinové liší především tím, že má další páčku.

Proces doplňování paliva trvá několik minut, pak se opět vrátíte k obvyklému provozu.

V Česku je přes 200 plnicích stanic CNG a každým rokem počty stoupají. Strach z prázdné nádrže je tedy zcela neopodstatněný. Protože s reálným dojezdem přes 300 nebo dokonce 400 kilometrů vždy najdete na cestě plnicí stanici CNG.

Kdy se vyplatí auto na zemní plyn?

Je důležité vědět, že CNG se měří v kilogramech, nikoli v litrech. Kilogram CNG lze obvykle pořídit za něco málo přes 25 korun. To je samo o sobě výrazně levnější než litr benzinu nebo nafty. Tento kilogram však zároveň nabízí více energie než litr ostatních dvou paliv. Přesněji řečeno asi 1,5krát více než litr benzinu a 1,3krát více než litr nafty.

CNG je v provozu velmi levnou alternativou. To však platí i pro elektromobily, jejichž pořizovací cena je vysoká. Automobily na CNG jsou také dražší než jejich benzinové protějšky, ale pouze na úrovni srovnatelného modelu s naftovým motorem nebo o něco vyšší. Pokud chcete využít nižších provozních nákladů vozu na CNG, měli byste být v ideálním případě častými řidiči. Čím více kilometrů ujedete jen na CNG, tím větší je potenciál úspor.

Zdroj: mobile.de