Automobilka vyrobí jenom 1 200 vozů, přesto má větší hodnotu než gigant Volkswagen

Přidat na Seznam.cz

Co se děje? Pouhý týden po vstupu na burzu má výrobce elektromobilů Rivian větší hodnotu než německý automobilový gigant Volkswagen, přesto letos vyrobil pouhých 1200 vozů, informuje portál vogel.de.

Minulý týden zaznamenal start-up v New Yorku velkolepý debut: první den obchodování vzrostl o 29,1 procenta a jeho závěrečná cena činila ekvivalent 2 226 Kč, když společnost začínala na 1 743 Kč. V úterý akcie vzrostly o 15,2 % a uzavřely představovaly tržní hodnotu 152 miliard amerických dolarů cca 3, 3 biliony Kč. Volkswagen je v současné době oceněn na přibližně 3,1 bilionu, tedy méně než Rivian!

Rivian letos vyrobí pouze 1200 vozů

Volkswagen, mezi jehož značky patří také Porsche, Audi a Lamborghini, vyrábí 10 milionů vozů ročně. Hodnota společnosti však samozřejmě nezávisí pouze na objemu výroby, protože Rivian se číslu Volkswagenu ani nepřibližuje. Tento start-up letos vyrobí pouhých 1200 vozů!

Investoři zjevně sázejí na to, že se společnost stane jedním z dominantních hráčů na rychle rostoucím trhu elektronických automobilů. V současné době zde dominuje Tesla, jejíž hodnota nedávno dosáhla jednoho bilionu amerických dolarů.

Společnost Rivian založil v roce 2009 Robert Scaringe (38) na západním pobřeží Spojených států. Společnost vyrábí elektromobily v Normalu ve státě Illinois. Nabídka zahrnuje pick-up R1T a sportovně-užitkové vozidlo R1S. Do konce roku 2023 chce společnost zvýšit výrobu na 150 000 vozů ročně a do konce desetiletí chce vyrábět jeden milion vozů.

Zdroj: Vogel.de