Automobilka Audi tvrdí, že syntetická paliva nemají budoucnost. Jaké má důvody?

Přidat na Seznam.cz

Šéf technického vývoje Audi říká, že v budoucnu se bude jezdit na elektřinu, píše web Top Gear.

Audi prohlásilo, že syntetická paliva nejsou pro značku budoucností a že se nakonec bude věnovat pouze elektromobilům.

„Syntetická paliva jsou pro nás jen překlenovací technologií. Pro jiná odvětví, lodě, letadla, to může být řešení pro budoucnost. Naší budoucností, a upřímně řečeno i budoucností osobní mobility, budou elektromobily na baterie,“ řekl nedávno šéf technického vývoje Audi Oliver Hoffmann.

Audi již dříve uvedlo, že do konce roku 2026 přestane vyrábět nové spalovací motory. Práce, kterou Porsche odvedlo na syntetických palivech, však dávala naději, že by spalovací motory mohly žít alespoň o něco déle.

Hoffmann prohlásil, že problémem syntetických paliv není samotná technologie, ale potřeba vyrábět je co nejekologičtějším způsobem. Totéž řekl i o vodíkové energii.

„Vodíková technologie není žádná raketová věda. Jsme schopni tuto technologii vyvinout, ale problémem je získat ekologický vodík. Nejefektivnějším způsobem, jak snížit emise CO2, je pro nás bateriová elektromobilita,“ řekl Hoffmann.

To však neznamená, že by Audi bylo zcela chladné vůči syntetickým palivům. Zrovna minulý týden se pozitivně vyjádřilo o možném vstupu do F1, přičemž tento sport by měl v roce 2026 přejít na nové pohonné jednotky, které budou mít větší elektrickou asistenci a budou poháněny udržitelným palivem vyrobeným z bioodpadu.

Zdroj: topgear.com