Ani virus neoslabil poptávku po Volvu

Přidat na Seznam.cz

Navzdory pandemii koronaviru společnost Volvo Cars očekává podobné prodeje ve druhé polovině roku 2020 jako před rokem – uvedl Hakan Samuelsson, prezident švédské značky.

Poté, co společnost Volvo v roce 2010 koupila od Fordu čínská holdingová společnost Geely, přešla značka během výroby Samuelssona na výrobu prémiových vozů. Pro Volvo byl rok 2019 šestým rekordním v prodejích v řadě. Švédové našli kupce pro více než 700 000 aut. Pandemie COVID-19 vyvolala pokles, ale silná pozice společnosti v Číně a USA jí umožnila v posledních měsících oživit poptávku. „V Evropě máme druhou vlnu případů, což předpovědi ztěžuje, ale červenec a srpen byly velmi dobré. V září jsme zhruba na stejné úrovni jako loni. Zbytek roku 2020 by měl být přibližně stejný jako před rokem,“ řekl Samuelsson.

foto / Volvo

Prezident zdůraznil, že Volvo má výrobní kapacitu ve Spartanburgu (USA) a Číně a evropské závody v Göteborgu a Gentu pracují na plné obrátky. V letošním roce Švédové oznámili plán fúzí se sesterskou společností Geely Automobile, ale jednání byla pozastavena, protože čínský partner se chystá převést své akcie na místní burzu STAR, podobně jako na americký NASDAQ. Samuelsson má do konce roku oznámit, jak fúze proběhne. „Pokud to chceme udělat společně, musí existovat silná globální skupina s mezinárodní správní radou a představenstvem. Problém však je, jak toho dosáhnout. Koneckonců, existují různé modely dosažení synergie.“ – řekl.

V roce 2025 si Volvo klade za cíl nabídnout polovinu svých modelů pouze s elektrickým pohonem. Samostatná jednotka se bude zabývat výrobou spalovacích automobilů. Každý rok se má objevit nový elektrický model. „Myslím, že je ideální čas. Pandemie jasně zrychlila přechod na elektrický pohon a my jsme více než kdy jindy přesvědčeni, že se budeme ubírat tímto směrem,“ řekl prezident společnosti Volvo Cars.