Analytici odhadli, jaké budou ceny tankování v blízké budoucnosti a co o nich rozhodne

Přidat na Seznam.cz

Ceny pohonných hmot lze v současné náročné době jen těžko předvídat. Jedna z nejnovějších prognóz vývoje cen pohonných hmot očekává dobré zprávy pro motoristy u pump. Důvodem je skutečnost, že zlevňování pohonných hmot v posledních týdnech bude v blízké budoucnosti pokračovat. Podle analytiků společnosti Dáta bez pátosu by se litr benzinu tankoval za cenu nižší než 38,9 Kč a litr nafty za cenu nižší než 41,4 Kč.

„Vliv na to mají dva hlavní faktory, silnější euro a levnější ropa Urals. K tomu se přidává levnější plyn a elektřina pro výrobu pohonných hmot,“ vysvětluje server Dáta bez pátosu v bezobsažném analytickém příspěvku na Facebooku. Ceny na pumpách neklesají jen v Česku, ale tento trend je patrný v celé Evropě.

Analytici připomínají, že cena ruské ropy, která je pro slovenské motoristy stále důležitá, je na letošním minimu. V loňském roce skončila na 77 USD za barel (v přepočtu cca 1 811 Kč) a rok 2022 zahájila na úrovni kolem 81 USD za barel (v přepočtu cca 1 906 Kč). V překladu to znamená, že věrohodně neodrážejí celkový vývoj důležitý pro motoristy.

Benzín vs. nafta: Bitva pokračuje

Rozdíl mezi cenou benzinu a nafty stále přetrvává v neprospěch nafty. Analytici očekávají, že tento rozdíl bude přetrvávat i v budoucnu, ale jak naznačují události posledních týdnů, údajně se zmenšuje.

Dodavatelé ropy samozřejmě nemají z klesající tržní ceny ropy radost. V případě Ruska je hlavním zdrojem rozpočtových příjmů ropa. Na některých polích se při dnešních cenách těžba ropy již nemusí vyplatit. Odhady nákladů na těžbu ropy se pohybují od 22 do 65 dolarů za barel (v přepočtu od 517 Kč – 1 569 Kč) v závislosti na lokalitě a typu ložiska. U některých oborů je zisk (tržby minus náklady) při dnešní ceně minimální.

Zdroj: redakce, databezpatosu.sk