Americké automobilky jsou nuceny k elektromobilitě

Přidat na Seznam.cz

Po vzoru Evropy se i USA rozhodly přejít na ekologická auta. Do roku 2025 se mají průměrné emise prodaných nových automobilů snížit o více než 28 %, informuje nytimes.com.

První opatření na ochranu životního prostředí a snížení emisí škodlivých látek z automobilů byla zahájena za prezidentství Baracka Obamy. Tehdy vznikly předpisy, podle kterých se měly průměrné emise z nových prodaných aut daného výrobce snížit o 22,8 %. To se rychle změnilo, přesněji řečeno, když se k moci dostal Donald Trump a tyto předpisy zrušil. Místo nich zavedl mnohem liberálnější povinnosti, které předpokládaly snížení těchto emisí o 7,4 %. S další změnou prezidenta se změnily i emisní požadavky. Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) se souhlasem Joea Bidena upravila stávající předpisy a změnila prahovou hodnotu ze 7,4 % na 28,3 %.

Současná emisní norma v USA je 224 g CO2 na míli (125 g/km). Do roku 2025 se má tato hodnota snížit na 161 g CO2 na míli (100 g/km). Pro srovnání, v Evropě to bude 120 g/km v roce 2020 a 95 g/km od 1. ledna 2021. Aby výrobci automobilů splnili tyto přísné požadavky, musí urychlit své úsilí o elektrifikaci. Bez toho se plán neuskuteční. Američtí výrobci tak musí zvýšit podíl plug-in hybridů a elektromobilů (na 17 %) – v současnosti je to 7 %.

Zdroj: nytimes.com