Aktualizovaný seznam automobilů, kterým škodí benzín E10. Je na něm i ten váš?

Přidat na Seznam.cz

Nejen tyto vozy nemusí být schopny zvládnout spalování benzinu E10. Je mezi nimi i ten váš?

Když se v lednu 2020 stal „ekologičtější“ benzin E10 povinným u všech čerpacích stanic, mnoho motoristů to dost rozladilo. Koneckonců biosložka, která se přidává do nového paliva, nemusí vyhovovat každému autu. U některých motorů může způsobit i rozsáhlé poškození. V prosinci 2021 zveřejnila Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) aktualizovaný seznam vozů, které mohou mít po natankování paliva E10 problémy, píše server ACEA.

Proč E10?

Začněme tím, že si připomeneme, co je vlastně benzín s označením E10. Jedná se o novou, ekologičtější verzi běžného benzinu, která obsahuje až 10 % etanolu na bázi bio. Slovenské čerpací stanice prodávají v průměru benzin s 7,5% podílem biosložky, což je však stále rozdíl oproti staršímu benzinu E5.

Ačkoli samotná biosložka má mít mírnější negativní dopad na životní prostředí, může způsobovat různé technické problémy – zejména ve starších motorech. Protože etanol má tendenci vázat vodu, může jeho zvýšené množství v benzinu za určitých okolností způsobit korozi palivového systému. Kromě toho je etanol také dobrým rozpouštědlem, které může časem ulpět na různých pryžových nebo plastových částech palivového systému a motoru.

Vědcům to také „nevoní“

Na problémy s ekologičtějšími palivy upozornili před časem také vědci z Fraunhofferova institutu. Mnoho týmů Formule 1 totiž hlásí problémy s přechodem na stejný typ paliva před sezónou 2022. Změny způsobené přidáním biosložky budou znamenat mnohamilionové investice do výzkumu.

Zatímco dopad na životní prostředí je při používání paliva E10 menší, největší problémy může mít v konečném zúčtování majitel vozu. Kromě výše uvedených problémů má motor spalující benzin E10 o něco nižší výkon a vyšší spotřebu.

Která auta to jsou?

Jakmile se toto palivo objevilo na pumpách, mnozí z vás se zajímali, zda by právě jejich auto mohlo mít problémy. Obecně platí, že automobily vyrobené po roce 2009 by měly být přizpůsobeny spalování tohoto paliva. Některé starší modely, které jsou na našem trhu stále poměrně běžné, však mohou mít problémy.

Proto jsme pro vás vybrali seznam nejoblíbenějších značek na našem trhu, jejichž modely mohou mít problém se spalováním paliva E10. Podrobnější přehled všech značek automobilů najdete na tomto odkazu.

Zdroj: acea.auto