AdBlue: Nezanedbávejte tuto kapalinu před odjezdem na dovolenou

Přidat na Seznam.cz

Od roku 2015 se nové vozy se vznětovými motory označují také jako AdBlue. Tato kapalina, kterou si váš vůz v pravidelných intervalech žádá, je důležitá pro znečištění a zanedbání vede k odstavení vozu, jak píše server Automobile.

Pokud řídíte vozidlo se vznětovým motorem vyrobené od roku 2015, pravděpodobně jste si všimli, že víčko palivové nádrže zabírají dvě víčka. Větší z nich je jen přívod do nádrže na naftu a druhá je modrá a je v něm AdBlue kapalina. Jedná se o známou přísadu na bázi čpavku, která umožňuje katalyzátoru NOx přeměnit tyto oxidy na dusík a vodní páru, aby se vyčistily výfukové plyny vznětových motorů. Stejně jako palivo ve vašem autě byste měli pravidelně tankovat AdBlue. Neexistuje však žádný způsob, jak spotřebu této přísady měřit.

S jistou formou proporcionality: těžká auta nebo náročná jízda (kopce, terén) mají za následek vyšší spotřebu kapaliny AdBlue. V každém případě nemají výrobci v tomto ohledu jinou povinnost než dodržovat 80 mg/km NOx vypouštěných do ovzduší, aby splnili normu Euro6D.full, i když se tato prahová hodnota od normy Euro6B (2015) nezměnila.

Rizika prázdné nádrže AdBlue

Ačkoli na papíře není příliš omezující, může se AdBlue stát velmi znevýhodňující, pokud zanedbáte dolívání kapaliny nebo kontrolu hladiny. Bez této přísady přestane systém dekontaminace NOx fungovat a vůz přestane splňovat homologační normy. Jinými slovy, řízení se stává nezákonným. Abyste se této situaci vyhnuli, kontrolka na přístrojové desce obvykle signalizuje „rezervu“ 1 000 km pro doplnění paliva. Nepřekračujte limit, protože bez AdBlue vaše auto po prvním zastavení jednoduše nenastartuje.

Kromě toho si dejte pozor na společnosti, které nabízejí přeprogramování jednotky a vyřadí vám AdBlue úplně. Přestože neohrožují provoz motoru, činí váš vůz „nelegálním“. Zejména proto, že na rozdíl od mechanického přeprogramování specialistou, které někdy může snížit spotřebu a zároveň zvýšit výkon, bez AdBlue se vůz nestane efektivnějším. Naopak, více znečišťuje, aniž by mechanicky fungoval lépe. A navíc neprojdete na STK.

Zdroj: automobile-magazine.fr