A je to venku, daň z elektromobilů přichází do Evropy. Má kompenzovat výpadky ve spotřebních daních

Přidat na Seznam.cz

S rozvojem elektromobility se v Evropě již hledají řešení, jak nahradit výpadky spotřebních daní z benzinu a nafty. Bylo by pochopitelně krátkozraké myslet si, že koupí a používáním elektromobilu se nadobro vyhnete placení dalších daní. Otázka tedy nezněla, zda, ale kdy dojde k prvnímu zdanění elektromobilů. A nebylo třeba ani příliš dlouho čekat. Velká Británie je první zemí, která zavedla daň z elektromobilů. Zbytek Evropy se k ní postupně připojí.

Všude jsou motoristé ve větší či menší míře jednou z největších dojných krav pro státní rozpočty. Je jich hodně, a tak jsou zdrojem mnoha daní a poplatků, které musí platit za používání automobilů. Jedním z nejvýznamnějších příjmů veřejných rozpočtů je spotřební daň z benzinu a nafty. S nástupem elektromobility a rostoucím počtem elektromobilů v provozu však stát o tyto příjmy přichází.

Zatímco elektromobilů bylo minimum a kupovali si je hlavně nadšenci nebo bohatí podnikatelé, stát jejich nákup dokonce dotoval a sliboval krásnou „zelenou“ budoucnost pro všechny. Postupem času se však karta obrací, dotace se stávají tabu a objevují se otázky, jak výpadek spotřební daně nahradit. Očekávaným výsledkem je zdanění elektromobilů. Zatím se o ní hovořilo především v souvislosti s Austrálií a USA (každá země ji zavedla jiným způsobem a v jiné výši), nyní však přichází do Evropy, jak píše server Financial Times.

Nový daňový systém ve Spojeném království představí již příští týden kancléř ministra financí Jeremy Hunt. Půjde o daň z elektromobilů, která vstoupí v platnost v roce 2025. Důvodem pro její zavedení je rostoucí počet elektromobilů na silnicích a s tím související výpadky ve spotřební dani z fosilních paliv. V současné době jezdí po anglických silnicích více než milion elektromobilů a jejich prodej stále roste. Dodatečné zdanění je proto prý na místě. Odborníci odhadují, že do roku 2025, kdy nová daň vstoupí v platnost, bude Spojené království přicházet o přibližně 1 miliardu liber ročně, v přepočtu cca 26 miliard Kč. Ministerstvo financí dokonce uvedlo, že nevylučuje, že v budoucnu zavede další daně na elektromobily. Jeremy Hunt zatím neupřesnil přesný mechanismus výpočtu daně v závislosti na konkrétních parametrech automobilu.

Zdroj: redakce, ft.com