Skandál Dieselgate znovu otřásá automobilovým průmyslem. Mercedes-Benz záměrně montoval do svých motorů poruchová zařízení

Přidat na Seznam.cz

Uniklý dopis odhaluje, že Mercedes-Benz je obviněn z používání poruchových zařízení k obcházení emisních norem. Co to znamená pro automobilový gigant a jaký dopad to má na spotřebitele?

Skandál Dieselgate, se opět vynořuje na povrch, tentokrát s obrovskými dopady na automobilovou společnost Mercedes-Benz. Německý Spolkový úřad pro motorovou dopravu obvinil výrobce luxusních automobilů z používání softwarových poruchových zařízení k obcházení emisních norem. Co to znamená pro automobilový průmysl a pro spotřebitele?

Skrytý software: Co bylo nalezeno?

Podle uniklého dopisu datovaného k 7. červenci 2023 byly u motoru OM642 v modelu Mercedes-Benz E350 BlueTec nalezeny tři různá poruchová zařízení. Dvě z nich měnila chování motoru v závislosti na teplotních parametrech. Spolkový úřad varoval Mercedes-Benz, že musí tyto problémy odstranit, jinak hrozí stažení vozidel z trhu, píše web Motor1.

Odpověď Mercedesu: Přepracovaný software

V reakci na obvinění Mercedes-Benz uvedl, že již vyvinul a implementoval aktualizace softwaru, které problémy řeší. Toto prohlášení přichází po tom, co Evropský soudní dvůr v červenci 2022 rozhodl, že používání softwarových poruchových zařízení je nezákonné.

Historie konfliktu: Nejedná se o první incident

Organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH), která se zaměřuje na ochranu spotřebitelů v oblasti životního prostředí, již v minulosti podrobila Mercedes-Benz kontrole. V listopadu 2021 vydala zprávu, kde obvinila společnost z používání osmi různých poruchových zařízení. DUH označila tato zařízení za nezákonná a tvrdila, že způsobují, že vozy emitují více škodlivých látek.

Důsledky pro další automobilové společnosti

Mercedes-Benz není jediný v hledáčku úřadů. Letos v létě byl bývalý generální ředitel Audi, Rupert Stadler, odsouzen k pokutě v přepočtu 25 milionů korun za jeho roli ve skandálu Dieselgate. Dokonce i dodavatelé automobilových součástek, jako je Bosch, platí těžké pokuty.

Tento nejnovější vývoj v aféře Dieselgate znovu ukazuje, že problémy s emisemi a etikou v automobilovém průmyslu jsou stále aktuální. Pro spotřebitele je důležité být informován a opatrný při výběru vozidel, zvláště když jde o nákup použitých aut.

Zdroj: Motor1