5 tipů jak neusnout za volantem

Přidat na Seznam.cz

Bez ohledu na to, jak opatrný řidič jste, dlouhé cesty jsou fyzicky i psychicky vyčerpávající. Řízení v ospalosti je hlavní příčinou dopravních nehod, při nichž ročně přijdou o život tisíce lidí, protože někdo usnul za volantem. Abychom vám pomohli bezpečně dojet do cíle, připravili jsme pro vás několik nejlepších triků, jak zůstat při řízení vzhůru, a několik užitečných faktů, které byste měli znát.

Plánujte dopředu

I když myšlenka vyrazit brzy není špatná – zejména pokud vás na trase čeká hustý provoz – jízda za snížené viditelnosti extrémně zatěžuje oči, což ještě více zvyšuje ospalost. Výzkumy s řidiči nákladních automobilů zároveň říkají, že pocit ospalosti je mezi půlnocí a šestou hodinou ranní až osmkrát pravděpodobnější. Zjistilo se, že navzdory veškerému vzrušení, které k začátku cesty neodmyslitelně patří, se v časných ranních hodinách před východem slunce výrazně zhoršuje naše schopnost soustředění a výrazně se zvyšuje pocit únavy. Je lepší plánovat podle těchto časů a dát si dostatek času na zastávku a odpočinek.

Zastavte se

Pravidelné zastavování po cestě je nejlepší způsob, jak zůstat během jízdy vzhůru. Ať už zastavujete, abyste si protáhli nohy, dali si něco k jídlu, nebo si prohlédli památky, odpočinek od monotónnosti dlouhých úseků silnice je nezbytný. Věnujte dvacet minut procházce, postříkejte si obličej vodou, nebo si dejte krátkého šlofíka, pokud je to nutné. Skvělým tipem jsou poskoky nebo pár dřepů. Fyzické cvičení rozproudí krev a pomůže vám do těla vyplavit trochu endorfinů.


Káva?

Kofein je známý tím, že vás udržuje v bdělosti, a pro ty, kteří kávu zbožňují, je nezbytností na cestách. Ať už si jí naplníte termosku, nebo se zastavíte po cestě na šálek, pomůže vám udržet únavu na uzdě. Případně zvažte energetický nápoj, ačkoli je známo, že příliš mnoho těchto nápojů vyvolává nervozitu. Stejně jako příliš mnoho sladkostí, i příliš mnoho energetických nápojů může po nějaké době způsobit těžkou krizi, takže to s nimi nepřehánějte. Mezi energetickými nápoji a kávou zvažte izotonické nápoje, vodu nebo zelený čaj, jak píše web Car-mart.

Svačina

Příprava občerstvení na cestu je nedílnou součástí toho, co dělá rodinnou dovolenou tak zábavnou. Konzumace správných potravin během jízdy na dlouhé vzdálenosti vám pomůže stabilizovat hladinu cukru v krvi a zabrání poklesu hladiny energie, takže se ujistěte, že máte něco na zub. Vyhněte se však příliš sladkým potravinám – jistě, cukr vám dodá téměř okamžitý příliv energie, ale může také způsobit časem únavu. Místo toho je pro udržení hladiny cukru v krvi ideální dobrá kombinace bílkovin, celozrnných výrobků a čerstvého ovoce a zeleniny.

Hudba

Jednou z věcí, které pomáhají udržet pozornost, je zpívání. Většina hudby totiž skvěle pomáhá povzbudit vaši mysl a zabránit tomu, abyste se při překonávání dlouhých vzdáleností dostali do útlumu. Samozřejmě se chcete vyhnout uklidňující hudbě, která by měla stejný účinek jako ukolébavka na dítě, takže si do playlistu přidejte své oblíbené party pecky a zesilte hlasitost, pokud se cítíte trochu mimo.

Zdroj: redakce, car-mart.com