Mytí vozu je alchymie. Tyto tipy pomohou předejít zničenému laku!

Přidat na Seznam.cz

Průvodce úspěšným mytím vozu je vždy nezbytný pro začátečníky i pro ty, kteří chtějí udržovat svůj vůz stále ve skvělé kondici. Přinášíme několik bodů, které byste si měli zapamatovat.

1/ Oprašování vozu

Pokud je váš vůz pokrytý prachem a špínou a nechcete jej čistit vodou, měli byste se vyhnout oprašování vozu jakýmkoli suchým hadříkem. To povede pouze k poškrábání laku. Nikdy byste neměli provádět oprašování suchým hadříkem na vnější části vozidla.

2/ Vhodné chlazení

V horkém a parném dni byste neměli používat k chlazení vozu studenou vodu. Studená voda vede ke smršťování karoserie vozidla a v důsledku toho může dojít i k popraskání laku. Najděte si stinné místo a před mytím vůz přirozeně ochlaďte.

3/ Mytí

Pokud nemáte k dispozici žádný další autošampon, nepoužívejte něco jako prostředek na mytí nádobí, prací prášek apod. Dokonce i když jsou pěnivé, neměli byste je vůbec používat. Pouze naruší lakovou vrstvu, která chrání exteriér vozu. Při mytí vozu nenechávejte stažená okna ani otevřená střešní okna. Způsobí to větší škody, než si myslíte.

4/ Technika čištění

Nečistěte vozidlo krouživými pohyby, protože by vedly k poškrábání automobilu. Před otíráním mýdla nebo vody z karoserie houbičku pečlivě umyjte a vhodně opláchněte. V tomto případě buďte vždy šetrní. Při stírání postupujte shora dolů a neuchylujte se ke kroužení. Místo kbelíku s vodou používejte hadici, houba vám totiž pomůže vyhnout se běžným škrábancům spojeným s oplachováním houbou. Vodu vždy na vozidlo stříkejte shora dolů. Nejprve umyjte jednu část, tj. předpokládejme, že myjete jedny dveře. Umyjte je, namydlete a ještě jednou opláchněte. Jakmile je celý vůz umytý a namydlený, řádně ho umyjte hadicí a poté použijte sušící materiál.

5/ Sušící materiály

K sušení vozidla byste měli používat froté ručníky nebo vhodné materiály. To je zásadní, protože vodní skvrny budou z dlouhodobého hlediska překážet laku na vozidle.Při používání leštících materiálů buďte rozumní. V ideálním případě byste měli vůz leštit nebo voskovat jednou za tři měsíce.