4 tipy, které prodlouží životnost vaší autobaterie v zimě

Přidat na Seznam.cz

Zima může být pro autobaterie náročná, a pokud jste se někdy za mrazivého rána potýkali se zadrhávajícím se motorem, nebudete sami.

Nízké teploty mají nepříznivý vliv na chemické procesy v bateriích a snižují její schopnost udržet náboj. Tento nedostatek náboje se projeví, když se snažíte nastartovat motor, jak píše web Batteries Plus.

Co tedy můžete udělat, abyste tomu zabránili a udrželi baterii svého vozu v zimě teplou a nabitou?

Jezděte pravidelně na projížďky
Motor zahřívá baterii během jízdy, takže pravidelné jízdy mohou pomoci udržet chlad na uzdě – a zároveň baterii nabít. Jen nezapomeňte na přiměřeně dlouhé jízdy, protože v závislosti na vozidle a stáří baterie může její nabití trvat i 30 minut jízdy.


Parkujte v garáži
Pokud máte přístup ke garáži, můžete v ní snadno zaparkovat a uchránit tak své vozidlo (a baterii) před nejhoršími mrazy. I když garáž nemáte, stačí zaparkovat tak, aby přední část vozu byla mimo dosah větru, a tím zmírnit jeho účinky. Parkoviště, na které dopadá hodně přímého slunečního světla, také trochu zahřeje vaši baterii.

Než zapnete elektroniku, věnujte jí chvíli času
Elektronika a další funkce vašeho vozu, jako je rádio či topení, vyžadují nabíjení baterie. Jejich zapnutí ve chvíli, kdy nastartujete vozidlo, představuje pro baterii další zátěž, proto může být dobré před stisknutím těchto tlačítek nechat motor zahřát (a před opuštěním vozidla se ujistit, že jsou opět vypnuty).

Sledujte a nabíjejte baterii
Sledování úrovně nabití baterie a její doplňování v případě potřeby je spolehlivým způsobem, jak udržet vůz v zimních měsících v provozu, protože plně nabitá baterie je mnohem méně náchylná k zamrznutí.

Zdroj: redakce, batteriesplus.com