230 namísto 80 km/h v Rimacu o výkonu 2000 koní – zachyceno spolujezcem!

Přidat na Seznam.cz

Zbrusu nový Rimac Nevera ještě ani není na trhu, ale už je na internetu první video rychlé jízdy.

Na prezentaci nedaleko Dubrovníku na jihu Chorvatska řidič zrychlil až na 232 km/h – přičemž povolená rychlost je 80. Spolujezdec kaskadérský kousek natočil na mobilní telefon a své dílo umístil na internet. Amatérský řidič se mezitím údajně sám přihlásil na policii.

Video ukazuje z pohledu spolujezdce jízdu po dvouproudé pobřežní silnici a poté pilota za volantem elektrického hyperautomobilu o výkonu 1408 kW/1914 k. Soustředěný, se stoickým pohledem upřeným na silnici, vhodně oblečený v bundě s logem výrobce Rimac na rukávu. Kamera mobilního telefonu se opět natočí dopředu a zobrazí ukazatel rychlosti před sedadlem spolujezdce: 130, 150, 200, 232 km/h za šest sekund. Nelze poznat, zda pilot jede na plný plyn. Pak sundá nohu z plynu a před mírnou levotočivou zatáčkou zabrzdí.

Vše se odehrálo během prezentace pro zákazníky, prodejce a zaměstnance chorvatského výrobce z více než 80 zemí světa. Později se video objevilo na YouTube a okamžitě vyvolalo rozruch. Zakladatel společnosti Mate Rimac se následně omluvil ve zprávě na Facebooku a vysvětlil, že řidič sám zavolal policii, aby se přihlásil. Policisté ho údajně přišli vyslechnout. „Bude potrestán tak, jako by byl potrestán kdokoli jiný v této situaci,“ napsal Rimac.

Neuvěřitelný elektrický sportovec
Kdyby muž nechal nohu na plynovém pedálu déle, auto by během několika sekund jelo mnohem rychleji: Rimac Nevera dosahuje rychlosti až 412 km/h. Ale „hobby závodník“ zjistil, že úzká venkovská silnice je na to příliš úzká.

Rimac Nevera má čtyři elektromotory, které dohromady poskytují výkon 1408 kW/1914 k a pohon všech kol. Sprint na 100 km/h prý trvá jen 1,85 s, třístovka padne za 9,3 s. Baterie o kapacitě 120 kWh integrovaná do karbonového podvozku ve tvaru písmene H slouží jako konstrukční prvek. Baterie údajně umožňuje dojezd až 550 kilometrů. Chorvaté udávají jako maximální nabíjecí výkon 500 kW.

Cena: přibližně 2 miliony eur (asi 50 mil. Kč). Pro ty, kteří si toto auto mohou dovolit, se pár eur za pokuty určitě hodí. Podle ÖAMTC se pokuta za překročení rychlosti o 50 km/h mimo zastavěné oblasti pohybuje v Chorvatsku v rozmezí 675 až 2030 eur.