Víte, že k energetickým úsporám vedou i správně zvolené záclony a závěsy? 

Přidat na Seznam.cz

Energetické úspory řeší stále větší počet lidí. Cesta k nim je různá. Základem je kvalitní zateplení fasády, střechy i podlah kombinované s dobře těsnícími okny vybavenými minimálně dvojskly. Jejich instalace je ovšem finančně i časově náročnější. Pokud zkrátka nemáte fasádu zateplenou už teď, do konce roku to zřejmě nestihnete. 

Naštěstí existují rychlejší a cenově dostupnější způsoby, jak teplo udržet v domě. Jsou jím výměna oken, skel či instalace předokenních rolet. Hotové divy mnohdy zmůžou i obyčejné záclony a závěsy. Tajemstvím úspěchu je totiž zamezit teplotním ztrátám. Zkrátka netopit pánu Bohu do oken. A nejvíce tepla z interiéru uniká právě přes nedostatečně těsnící okna.

Zkontrolujte těsnění 

V první řadě byste proto měli zkontrolovat okenní těsnění. Je-li zpuchřelé, či přímo z okenního rámu odlepené, je zralé na výměnu. A o těsnění nové je třeba se pravidelně starat, především ho promazávat. Jinak ho budete brzy měnit znovu. 

Výměna skel a předokenní rolety

Nejlépe izolují okna s dvojskly, popřípadě trojskly. Pokud máte okna jednoduchá, můžete je nechat nově zasklít, což vás samozřejmě vyjde levněji, než kdybyste si pořizovali okna nová. Řešením jsou také předokenní rolety. Někteří výrobci slibují úspory až ve výši deseti procent, což rozhodně není málo. 

Záclony a závěsy

Finančně nejméně náročný způsob, jak snížit účty za energie, představují záclony a závěsy. Ty navíc interiér zútulní a rovněž zamezí zvídavým pohledům kolemjdoucím zvenčí. V porovnání s okny bez záclon je spotřeba energie až o čtyřicet procent vyšší. Nesmí však zakrývat radiátor, jinak bude efekt spíše opačný. Teplo nebude mít šanci proudit po místnosti.

Snížení teploty

Další snižování energetické spotřeby vede přes snížení teploty v bytě. Například ložnici klidně můžete vytápět i na 16 stupňů. Místo radiátoru vás může zahřívat správně zvolený bytový textil, tedy lůžkoviny, deky, plédy a ložní povlečení. Do chladných nocí je vhodné to flanelové, mikroflanelové a z mikroplyše.