Víte, jak a kde nabít autobaterii ?

Přidat na Seznam.cz

Vybitá baterie brání nastartování motoru automobilu. Důležité je, že se to může stát stejně často v létě i v zimě. V případě potřeby proto stojí za to baterii nabít. 

Každé auto se spalovacím motorem (benzín a nafta) má dva zdroje energie. Pokud motor neběží, je autobaterie 12V hlavním zdrojem energie automobilu. Její nejdůležitější funkcí je poskytnout startéru správné množství proudu pro nastartování motoru. Baterie navíc dodává energii do všech zařízení, která vyžadují zálohu paměti (např. počítač pro správu motoru, centrální zamykání a alarm).

Baterie se samovolně vybíjí, což je přirozený proces a v horkých dnech se zrychluje. Při startování motoru ztrácí baterie velké množství proudu. Jak tuto elektřinu doplnit? Baterie je během jízdy nabíjena alternátorem vozu. Pokud však řidič jede pouze na krátké vzdálenosti, alternátor není schopen baterii dobít na plnou kapacitu.

V moderních automobilech, které mají velmi rozsáhlé elektronické vybavení, je nízce nabitá autobaterie zdrojem řady technických problémů. Na obrazovce palubního počítače se mohou například zobrazit chyby týkající se problémů se SRS (airbagy atd.).

Proto stojí za to občas dobít autobaterii. To rozhodně prodlužuje životnost baterie a také umožňuje používat auto bez jakýchkoli problémů. 

Jak a kde baterii nabíjet?

Před nabíjením musí být autobaterie správně připojena k nabíječce.

  • Věnujte zvláštní pozornost správnému připojení pólů u nabíječky autobaterií. Mínus v baterii k zápornému pólu nabíječky. Plus v baterii ke kladnému hrotu nabíječky. Nesprávná polarita může způsobit explozi baterie.
  • Další věc, kterou je třeba mít na paměti, je uvolňování nebezpečných výparů během nabíjení baterie. Tyto výpary jsou nezdravé a výbušné. Je zřejmé, že byste během nabíjení baterie neměli kouřit a neměli byste být poblíž zdroje ohně.
  • Baterie přinesená domů během chladné zimy by měla zůstat v teplé místnosti několik hodin. Teprve poté se baterie může začít nabíjet, jakmile elektrolyt znovu získá správnou chemickou účinnost. A dosáhne ho pouze při pokojové teplotě.

Jak dlouho nabíjet hluboce vybitou autobaterii?

Pokud je baterie nabíjena regulovanou nabíječkou, pak by nabíjení 8,5 A mělo plně nabít velkou baterii (65 – 70 Ah) do 10 hodin. Věnujte pozornost indikátoru nabíjení na nabíječce, aby baterie nebyla přebita. V důsledku přebíjení může dojít k úplnému poškození baterie.

Nabíjení baterie nižším proudem, například 4A, proces prodlouží. Nabíjení vysokokapacitní baterie může trvat až 20 hodin. Nabíjení s nižší intenzitou proudu je však bezpečnější. Neexistují žádné negativní účinky na baterii.

Doporučení ke správnému nabíjení autobaterie

  • Vyberte si moderní autonabíječku.
  • Připojte baterii správně, dbejte na polaritu.
  • Nechte baterii přivezenou v zimě dosáhnout pokojové teploty.
  • Baterii nabíjejte ve větrané místnosti.
  • Zkontrolujte indikátor nabíječky – baterii nepřetěžujte.
  • Poškozené, netěsné, zrezivělé nebo špinavé baterie nelze nabít.