Tipy pro větší bezpečnost dětí při jízdě autem

Přidat na Seznam.cz

Upatlané sedačky, auto plné drobků a otravné dotazy jako: „Už tam budem???“ I přes všetečné otázky však děti prostě milujeme. Tak mysleme na jejich bezpečnost i během jízdy autem. V následujících řádcích si ukážeme, jak by měla vypadat přeprava dětí v autě a jaké jsou v Česku předpisy.

Dítě není malý dospělý

Zákony zohledňují odlišnou stavbu těla dospělých a dětí, proto se na děti v autě vztahují i různé předpisy. Zajímá vás, jak velké dítě může sedět v autě bez podsedáku, kdy vyměnit vajíčko za autosedačku a kdy mohou děti sedět na předním sedadle? Čtěte dál.

Vybíráte ojetý vůz a chcete si být jistí jeho jeho původem? Důkladnou kontrolu s pomocí VIN kódu najdete na adrese https://www.carvertical.com/cz!

Povinnost autosedačky

Mějte na paměti, že dětské tělo je o poznání křehčí než tělo dospělého, proto na něj může mít autonehoda i horší následky. Z toho důvodu zákony ukládají povinné používání autosedaček pro děti.

Autosedačku musí používat všechny děti, které nedosáhly výšky alespoň 150 cm a jejichž váha je pod 36 kg.

Jak vybrat autosedačku?

S výběrem správné autosedačky pro děti vám pomůže přehledná tabulka:

Může jet dítě v autě bez autosedačky?

Povinnost dětské sedačky v ČR platí už od roku 2000. Přesto existují určité výjimky, kdy je možné přepravovat dítě v autě bez autosedačky:

  • Pokud použití autosedačky znemožní zdravotní stav dítěte.
  • Při přepravě dítěte v taxíku není povinnost použít dětskou autosedačku, musí ale být připoutáno bezpečnostním pásem a musí sedět na zadní sedačce.
  • Ani při přepravě dětí bezpečnostními složkami, jako je policie, nebo záchranná služba není nutné použít autosedačku.

Jestliže v autě cestují tři děti, může nejstarší z nich sedět na zadním sedadle uprostřed bez sedačky. Musí však být připoutané bezpečnostním pásem.

Od kdy může dítě sedět vepředu v autě?

Časti se setkáváme s tím, že řidičky vozí novorozence v tzv. vajíčku vpředu, aby ho měly pod kontrolou. Možná vás někdy napadlo, zda je to vůbec povolené. Zákon toto umožňuje v případě, že je dítě umístěno ve správné autosedačce, tedy v té skupiny 0.

Pokud však vozíte miminko na sedadle spolujezdce, vždy musíte mít na tomto místě vypnutý airbag. U některých aut jde airbag u spolujezdce vypnout manuálně, u jiných budete muset zajet do autoservisu.

Už od roku 2006 navíc neplatí hranice 12 let pro jízdu vpředu. Cestování na sedadle spolujezdce není omezeno věkem ani tělesnými parametry dítěte od novelizace v roce 2006. Děti však musí sedět v autosedačce určené pro jejich výšku a váhu.

Další tipy, jak vylepšit bezpečí dětí v autě

1. Jediné dítě posaďte na to nejbezpečnější místo

Dle statistik o následcích nehod je nejbezpečnějším místem v autě místo vpravo vzadu. Pokud tedy vezete jen 1 dítě, posaďte ho právě tam, tedy za spolujezdce.

2. Nebezpečné předměty zajistěte

Při nárazu se všechny neupevněné věci často vymrští a můžou následně silně udeřit pasažéry do hlavy. Proto vždy zatáhněte víko v zavazadlovém prostoru a věci v interiéru pokud možno zajistěte do různých přihrádek či držáků. (nebezpečný může být například volně ležící mobil, notebook i plná láhev s pitím)

3. Děti svlékněte ze zimní bundy

Když venku mrzne, počkejte, až se kabina vozu vyhřeje a děti v autě svlékněte ze zimní bundy. Testy totiž ukázaly, že dítě oblečené v bundě či kombinéze z hladkého materiálu může při nárazu vyklouznout z bezpečnostních pásů či sedačky.

4. Svačinu odložte na benzínku

Rodiče se často snaží dítě zabavit tím, že ho vybaví dávkou pamlsků. Piškoty, sušenky, ovoce. Možná to znáte. Při prudkém zabrzdění či nárazu však může jídlo dítěti zaskočit. Řešení krizové situace může být složité především ve chvíli, kdy potomek sedí vzadu a vy se musíte věnovat řízení. Svačinu tedy raději odložte, až bude prostor zastavit na bezpečném místě.