Proč je kvalitní hromosvod důležitý a jak vybrat ten správný

Přidat na Seznam.cz

Potřebujete nový hromosvod? V takovém případě je nezbytně nutné vybrat správné řešení, které bude ve všech ohledech funkční. S tím vám nejlépe pomůže specializovaná firma z oboru. V článku najdete informace o tom, co taková realizace hromosvodu se vším všudy obnáší a jak to udělat, aby vydržel optimálně funkční i za více let.

Ochrana před silnou energií blesku

Hromosvody představují způsob ochrany budovy před silným výbojem energie z blesku. V zásadě by jejich správné pojmenování mělo být bleskosvod. Hlavním cílem je převést silnou energii do bezpečných míst k uzemnění. Zde se energie dokáže bez rizika požáru nebo zkratování elektrické sítě uvnitř domu ztratit. V rámci ochrany majetku před negativními vlivy bouřky, je dobré pořádně vyřešit také izolaci elektrických rozvodů a sítě. Přepěťové ochrany není nikdy dost, protože nikdy nevíte, co všechno může jeden špatný blesk způsobit.

Vše začíná zpracováním projektu

Stejně jako u jiných stavebních úprav, tak i v případě hromosvodu platí, že na začátku je zpracování projektu. Obecně jsou projekty hromosvodů udělané tak, aby byla zajištěna co nejlepší funkčnost. Zároveň se však bere v úvahu estetická stránka. Návrhy hromosvodů tak jsou mnohdy zpracované pro více míst na domě, ze kterých si následně vyberete to, které vám nejvíce vyhovuje.

Pravidelné revize a kontroly

Samotnou realizací nového hromosvodu to však nekončí. Zhruba jednou za čtyři roky je vhodné provést revizi, kdy technik ozkouší funkčnost celého systému. Kontrola je zároveň potřeba ve chvílích, kdy hromosvod projde zátěžovou zkouškou, když do něj udeří blesk. Doklad o revizi hromosvodu může být důležitým dokladem v případě, kdy vlivem bouřky dojde k poškození elektrickým proudem či dokonce ke vzniku požáru.