Připravte se na horké léto. Teď je ideální doba na pořízení klimatizace

Přidat na Seznam.cz

Ačkoliv ještě není teplo, kvalitní klimatizaci je třeba řešit včas. Připravte se na horké letní dny už na jaře. Máte tak dostatek času zajistit potřebnou montáž a servis.

Pořízení kvalitní klimatizace, která doma pomůže vytvořit příjemný chládek, přitom není jen tak. Existuje několik typů a důležitou roli hraje jejich výkon, počet a rozmístění v interiéru. S tím vším zájemcům o klimatizaci pomáhají zkušení technici z dodavatelských firem.

Nečekejte do léta Koupi klimatizace zbytečně neoddalujte. Vyhnete se nevýhodným akcím i dlouhým čekacím lhůtám. “V létě je poptávka tak vysoká, že dodavatelé nemají šanci uspokojit všechny,” upozorňuje Martin Mrajca ze společnosti 81 klima. Klimatizace bývají ve vedrech vyprodané a jejich naskladnění může trvat i pár týdnů.

Zkušené firmy prodávající klimatizace dovedou zákazníkům nejen poradit, ale i přístroje nainstalovat. Podle zákona může napouštění chladivem provádět jen akreditovaný odborník. Stejně tak odvod kondenzátu, který při provozu vzniká, je potřeba udělat dobře. Při nesprávném zapojení do odpadu se totiž může jednoduše stát, že se do klimatizace dostává pach, který pak přístroj šíří po domácnosti.

Na klimatizaci se vyplácí příliš nešetřit. “Spousta zákazníků si přeje jen jednu výkonnou klimatizaci do obýváku. Lepší je ale pořídit více jednotek než přetěžovat jednu. Představa, že z jednoho pokoje bude chladný vzduch proudit i do zbytku bytu, je mylná,” přibližuje Mrajca ze společnosti 81 klima.

Foto: 81 Klima

Klimatizace zbavuje vzduch virů a bakterií Moderní klimatizační jednotky mají několik funkcí. Dokážou chladit a topit, zvlhčovat i odvlhčovat a díky funkčním filtrům i čistit vzduch.

Klimatizační jednotky Syen mají spoustu zdravotních přínosů. Čistí vzduch od prachu, pylu, smogu a dalších nežádoucích částic,“ přibližuje Martin Mrajca ze společnosti 81 klima. Stroje značky Syen jsou pro svoje vlastnosti vyhledávané alergiky, astmatiky a dalšími lidmi s nejrůznějšími dýchacími obtížemi.

Novinkou na trhu je technologie STOP Virus!, která uživatele chrání před nebezpečnými bakteriemi a viry v ovzduší. Podle odborných studií ničí různé druhy chřipek, koronavirů a bakterií včetně zlatého stafylokoka. Díky kvalitní klimatizaci tak můžete mít doma čistší vzduch a zároveň ochránit zdraví celé své rodiny.

JAK POZNAT KVALITNÍ KLIMATIZACI?

Při výběru té pravé klimatizace se řiďte parametry její účinnosti. zkratka EER označuje chladicí faktor a zkratka COP topný faktor. V obou případech platí, že vyšší hodnota znamená vyšší účinnost a lepší výsledek. Dejte na radu zkušených techniků, ti posuzují vaše požadavky i parametry vašeho obydlí a vyberou pro vás tu nejlepší možnost.

“Záleží na spoustě zdánlivých detailů jako je orientace místnosti, izolace stavby, velikost oken nebo umístění mrazáku či počítače,” vyjmenovává Mrajca z 81 klima. Jestli toužíte po komfortu, můžete investovat do přístrojů s inteligentními technologiemi. Klimatizace vybavené čidly například dokážou sledovat intenzitu slunečního záření, počet osob v místnosti nebo vnitřní i venkovní teplotu. Podle toho pak samy dokážou nastavit ideální míru ochlazování či vytápění a neplýtvají energií. Tím svým majitelům šetří peníze. “Na trhu se objevují také klimatizace určené do ložnic. Podle denní doby dokážou svůj chod ztišit natolik, že neruší při spánku,” dodává Mrajca.

Foto: 81 Klima

Pozor na teploty S chlazením i topením by se to v interiérech ostatně nemělo přehánět. Optimální rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou je v létě mezi 5 až 7 °C. Ušetříte tak teplotní šok vašemu organismu.

Každá klimatizace vyžaduje pravidelný servis, a to dvakrát za rok. Pčlivě si proto vyberte obchod a dodavatele, který zároveň poskytuje špičkový servis. “Je potřeba pravidelně čistit vnitřní filtr a kondenzátor na venkovní jednotce. Bez čistění může dojít k poruchám,” upozorňuje Mrajca. Součástí servisu je také kontrola fungování klimatizačního systému. Pokud už klimatizaci máte, nenechávejte servis až na léto, kdy mají zkušení technici plno práce a nemusejí si na vás najít čas.

CHCI VĚDĚT VÍC O KLIMATIZACI