Kupujete auto na leasing? Co byste o něm měli vědět a jaké má výhody?

Přidat na Seznam.cz

Toužíte po koupi nového vozu, ale nemáte potřebnou hotovost? Není nutné zoufat. Zafinancovat vysněné auto můžete prostřednictvím leasingu.

Zatímco dříve byl využíván leasing hlavně pro firmy, v současné době si jej oblíbily i běžné domácnosti. Víte, jaký je rozdíl finančním (nazývaný také standardní) a operativním leasingem? Poznejte hlavní výhody.

Jak funguje standardní leasing?

Automobil, který koupíte na leasing, splácíte formou měsíčních splátek původnímu majiteli. Obvykle jej lze sjednat přímo u prodejce vozů, kteří spolupracují s různými leasingovými společnostmi. První splátka neboli akontace bývá vyšší, obvykle kolem 30 % z ceny vozidla. Během splácení vůz vlastní stále prodejce a po poslední splátce si automobil můžete odkoupit za malou částku.

Součástí splátek leasingu je obvykle povinné ručení a havarijní pojištění. Servis a různé opravy vozidla si musíte hradit zvlášť.

Výhody standardního leasingu

Výhodou tohoto leasingu je rychlost získání oproti běžnému úvěru a riziko inflace obvykle nese sama leasingová společnost. V některých případech je možné sjednat nepravidelné splátky, například při sezónním využívání vozidla.

Co je operativní leasing?

Auto na operativní leasing má ještě více charakter pronájmu. Platíte určitou částku a za to můžete využívat vůz. Prodejce neočekává, že vůz po skončení smlouvy odkoupíte, ovšem i taková možnost existuje. Dříve využívaly operativní leasing hlavně firmy, ale byť tvoří stále většinu zájemců, roste i počet fyzických osob, které tímto způsobem pořizují nová auta. Tento způsob nákupu má celou řadu výhod.

Jaké má výhody operativní leasing?

Největší výhodou operativního leasingu je to, že veškeré služby, které se týkají vozidla, platí leasingová společnost. Nemusíte se starat o povinné ručení, havarijní pojištění, opravy a servis. Smlouva se sjednává standardně na 2 až 5 let. Po této době můžete ojeté auto vyměnit za nové. Na pořízení vozu nepotřebujete na začátku žádné peníze.

Nemusíte řešit obměnu automobilu a ani žádné starosti s provozem mimo pohonných hmot. Pozor ale na počet najetých kilometrů, který bývá limitován. Kilometry navíc musíte doplatit a nejsou to právě zanedbatelné částky.

Kdy se vám vyplatí leasing standardní nebo operativní?

Před koupí nového auta si vždy předem rozmyslete, jak ho chcete financovat. Porovnejte nabídky různých prodejců a výhody a nevýhody jednotlivých možností financování. Standardní leasing se vyplatí v případě, kdy nemáte k dispozici hotovost a nevadí vám, že auto hned nevlastníte. Operativní leasing je vhodný pro řidiče, kteří se nechtějí o auto starat a řešit jeho servis či různé poplatky.