Jak se vypořádat s výrobou uložení pera a hřídele?

Přidat na Seznam.cz

Pracujete na moderním počítačem řízeném obráběcím centru? Pak při plnění téměř každé zakázky musíte řešit uložení s vůlí, případně s přesahem. Taková práce není nic lehkého. Na druhou stranu si ji můžete náležitě nacenit. Jak si s ní poradit?

Neobejdete se bez měřidel a kalibrů

Ze všeho nejdříve samozřejmě musíte napsat špičkový program, nasadit správné nástroje, naměřit je a vše vyzkoušet. Po napsání několika úvodních korekcí se můžete pustit do samotné práce. Ani při plně ozkoušeném a zahřátém stroji nemáte 100% jistotu, že každý obrobek bude vyrobený přesně. Z toho důvodu oceníte sadu kvalitních měřidel. Rozhodně vám nesmí chybět mikrometrické měřidlo (ideálně digitální, abyste neustále nemuseli počítat dílky), hloubkoměr, dutinoměr či posuvné měřítko.

Některé věci určitě nechcete měřit klasickými měřidly. Zde už se dostáváme do fáze samotného zkoušení finálních rozměrů pro uložení. V této situaci odložte měřidla a vezměte si do rukou správný typ kalibru. Vnější rozměry obrobků poctivě vyzkouší třmenové kalibry. Vnitřní rozměry si pohlídáte s pomocí válečkových kalibrů. Pamatujte, že správná strana musí pasovat „tak akorát“. Zmetková strana, jež je většinou na kalibru označená červeně, v žádném případě pasovat nesmí.

Desítky typů měřidel i kalibrů

Podívejte se do strojírenských tabulek. Určitě jste si všimli, jak velké množství různých druhů uložení existuje. Pro každý z nich musíte mít adekvátní kalibr. Samozřejmě se neobejdete ani bez průběžného měření. Ve výsledku tedy musíte nakoupit desítky a desítky měřicích pomůcek. Ty si lze bleskurychle objednat na webových stránkách populárního českého e-shopu meridla.cz. V jeho prostředí si můžete prohlédnout všechny normované kalibry i měřidla, takže ihned získáte mnohem jasnější představu.

[seznam-ads id="17779"] [seznam-ads id="17778"] [seznam-ads id="17778"] [seznam-ads id="17898"]