Jak ochránit peníze před inflací a ještě vydělat? Volte zlato!

Přidat na Seznam.cz

V posledních týdnech a měsících se začíná nepříjemným způsobem projevovat inflace. Rostou ceny veškerého zboží a služeb, kvůli čemuž utrácíte daleko více peněz nežli v minulosti. Abyste zabránili přílišnému ztenčení vašich úspor, které možná máte v bance či někde doma v trezoru, je nejvyšší čas začít uvažovat nad nějakou formou investice. Bezpečnou záležitostí je v tomto ohledu bezesporu zlato, na němž se dá za určitých okolností i dobře vydělat.

Zájem o zlato roste, nebuďte pozadu

Prodej zlata v letošním roce trhá rekordy, jak hlásí většina tuzemských prodejců. Noví klienti, kteří se stále častěji rekrutují z řad běžných občanů, vkládají do zlata své úspory, aby zabránili snižování jejich kupní síly. A dělají dobře, protože zlato je jistotou. V době inflace a ekonomické krize se vám taková investice náramně zhodnotí. Řada odborníků očekává, že krize dříve či později přijde.

K nákupu zlata oproti třeba investici do nemovitosti nemusíte mít k dispozici miliony korun. Stačí klidně jen pár desítek tisíc, případně si zlaté slitky a mince můžete kupovat průběžně v menších hodnotách, až se vám v nich nastřádá poměrně solidní portfolio, díky němuž se zajistíte do budoucna. Pavel Trtík z oblíbeného eshopu zlate-mince.cz k tomu přidává pár vět: „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky s hmotností 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého.“

U zlata ušetříte na DPH

Na zlatu v zásadě vyděláte už jeho samotným nákupem, protože zatímco například stříbro a ostatní komodity podléhají platbě daně z přidané hodnoty, zlato je v tomto ohledu od DPH osvobozeno. A vzhledem k tomu, že dnes DPH činí plných 21 %, rozhodně se nejedná o drobné peníze, rozhodnete-li se investovat desítky, potažmo rovnou stovky tisíc korun.

Zajímavé tipy na investiční zlaté slitky a mince

Za investiční zlato, jak už jsem nastínil, se považují certifikované zlaté slitky a mince. Pokud si je kupujete, prodejce by měl vždy doložit ryzost, pravost a původ. Na to si dejte pozor, abyste nenaletěli nějakým podvodníkům. V tuzemsku už kromě zmíněných Zlatých mincí existují i další renomované eshopy, kde jsou k dostání zlaté mince a slitky v různých variantách a cenových relacích. Aktuálně je mezi investory zájem třeba o zlaté dukáty, na nichž je vyrytý Karel IV., případně pak o rakouské zlaté mince Wiener Philharmoniker. Dáte-li před mincemi přednost spíše klasickým cihličkám, pak lze zvolit například zlaté slitky Argor Heraeus, které čeští prodejci dovážejí ze Švýcarska. Právě Švýcarsko patří spolu s Rakouskem a Německem k nejvýznamnějším výrobcům zlatých slitků v Evropě, u nás se tato forma zlata zatím vůbec nevyrábí.

Zlato z českých obchodů mají rádi také Slováci z pohraničí

Pokud jste spíše konzervativní, můžete namísto eshopů zvolit kamenné obchody. Ty využívají také naši slovenští sousedé, kteří upřednostňují fyzický nákup před objednávkami přes internetové obchody. Kamila Bantová ze Zlatých mincí k tomu dodává: „Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země, a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně.“

Investiční zlato vás rozhodně nezklame. Ochrání vaše finanční prostředky. A pokud jej ve správnou chvíli prodáte (což zpravidla umožňují stejné eshopy, v nichž jste zlato předtím pořídili), dá se na něm leckdy celkem slušně vydělat.