Investovat do zlata, nebo spíše do stříbra?

Přidat na Seznam.cz

Z obecného hlediska se drahé kovy používají k diverzifikaci investičního portfolia za účelem zmírnění rizika. Představují spolehlivé a současně i dlouhodobé zajištění proti volatilitě investičních trhů. V následujících řádcích se zaměříme konkrétně na zlato a stříbro.

Dvě z nejvíce obchodovaných komodit, na které se investoři zaměřují, jsou zlato a stříbro. Oblíbenost těchto druhů je částečně způsobena tím, že se jedná o známé drahé kovy, z nichž se vyrábí mince investičního charakteru, slitky, ale třeba i šperky.

Investice na dlouhou dobu

V dlouhodobém horizontu cena zlata neustále stoupá, a proto si ho lidé vybírají jako dlouhodobou investici. Stříbro následuje zlato. Pokud se v této oblasti pohybujete teprve krátce a máte jen malý obnos peněz, zřejmě začnete se stříbrnými mincemi, protože cena stříbra je značně nižší, než je tomu u zlata.

Cena stříbra je kolísavější

V krátkodobém horizontu je cena stříbra mnohem kolísavější, protože se tento kov používá mnohem více v průmyslových odvětvích. Během krátké doby tak může cena klesat a stoupat klidně i o 20 procent.

Zlato je osvobozeno od DPH

Jedním z důvodů, proč je pro investory zlato atraktivnější, je jeho osvobození od DPH, což pro stříbro neplatí.

Kde slitky a mince koupit?

V současné době existuje spousta prodejců zaměřujících se na prodej investičních drahých kovů. Jedním z nich je Pražská mincovna, kterou najdete v Obecním domě v Praze. Ve své nabídce má nejen oblíbené zlato, ale také stříbro, platinu, paládium a diamanty. Portfolio dokonale doplňují české mince ČNB.

Jestliže nebydlíte v Praze, nebo do hlavního města zrovna nemáte cestu, kompletní nabídku investičních drahých kovů najdete i na stránce zlate-mince.cz, odkud si můžete produkty objednat. Samozřejmostí je, že ke všemu dostanete certifikát pravosti.