Hluk v autě představuje skutečné zdravotní riziko

Přidat na Seznam.cz

Také považujete hluk motoru, vzduchu proudícího kolem karoserie nebo kol pohybujících se při jízdě po vozovce za normální? Nejste rozhodně sami. To, že jízda způsobuje jistou úroveň hluku je přece logické… Je to jistě pravda, na druhou stranu to ale neznamená, že tento hluk není nezdravý, ba přímo nebezpečný. Je proto na místě uvažovat o odhlučnění interiéru auta. Jinými slovy: pokud hluku nevěnovala pozornost automobilka, musíme se o to postarat sami.

Hluk a jeho nebezpečí

Řidič auta, který vyrazí na delší cestu, vnímá po celou cestu řadu zvuků tvořících jednu kakofonii, a to i přesto, že je vlastně ani nevnímá. Zvuky pronikají do kabiny různými cestami. V každém případě ale na řidiče působí.

Všichni dobře víme, že příliš hlasitý zvuk může poškodit ušní bubínek a celý sluchový systém. Stejně tak ale může k poškození sluchu vést i hluk o něco nižší intenzitě, třeba v podobě hlasité hudby. Tu často lidé v autě používají k tomu, aby přehlušili zvuky spojené s vlastní jízdou. Autorádiu hrající na vysokou hlasitost sice vše ostatní přehluší, často ovšem za cenu postupného poškozování sluchu.

Lidské tělo je ale velice komplexní systém a na hluk může reagovat mnoha různými způsoby. A reakce jsou mnohdy hodně nečekané.

Co vše hluk ovlivňuje?

Směs různých hluků nevyhnutelně ovlivňuje pozornost řidiče, na první pohled neznatelně, potenciálně ale značně. Nedostatečná pozornost, únava a vyčerpání… k tomu všemu hluk vede. Závět je nevyhnutelný: hluk v kabině přispívá ke zvyšování pravděpodobnosti dopravních nehod.

Jsou zde ale i další důsledky tohoto tzv. zvukového smogu. Následky mohou být totiž dlouhodobé a pociťovat je lidé mohou v takových případech nejen za volantem, ale kdekoliv jinde. Některé následky jsou natolik významné, že mohou ovlivňovat pracovní i osobní život lidí. A protože hluk v autě je zdánlivě neškodný, většinou nás nenapadne hledat příčiny zdravotních problémů právě zde.

Lidé trávící v autě skutečně hodně času mohou díky působení hluku zažívat nástup psychických problémů, začít trpět nespavostí, depresemi, poruchami soustředění apod. V neposlední řadě je dlouhodobé působení hluku jedním z faktorů zvyšujících pravděpodobnost rozvoje kardiovaskulárních onemocnění.

Co s tím?

I když se může zdát tento popis možných následků těžko uvěřitelný, je jednoznačně podpořen řadou medicínských studií. Dobrou zprávou však je, že hluk v autě můžeme prakticky eliminovat. Řešením je kompletní odhlučnění interiéru. Zvolíte-li si jej, budete od té doby při jízdě zažívat mnohem vyšší míru komfortu než doposud. Cenu odhlučnění si můžete jednoduše spočítat v 3D konfiguratoru odhlučnění na webu 2din.cz.

[seznam-ads id="17779"] [seznam-ads id="17778"] [seznam-ads id="17778"] [seznam-ads id="17898"]