Dobrý software nemusí stát vždy horu peněz

Přidat na Seznam.cz

Počítače jsou drahé a nejspíše se na tom v budoucnu nic nezmění. Nicméně, kdo chce doma nebo ve firmě provozovat PC, měl by krom hardwaru myslet také na software. I ten je totiž extrémně důležitý, jinak počítač nepojede podle předpokladů.

Možnosti zdarma nebývají vždy dobré

Nejlepší cenou je žádná cena. Tohle však u softwaru nemusí vždy platit. Programy, jež jsou k dispozici ke stažení zdarma, mají totiž celou řadu mušek, které mohou dosti komplikovat jejich provoz. A aktualizací se u nich člověk také moc často nedočká. Co by koneckonců chtěl, když se za to neplatí, že ano?

Tyto programy mají také chybu v tom, že neobsahují tolik funkcí jako placená konkurence. Ani nemohou. Vývojářské týmy jsou u softwaru zdarma mnohdy dosti malé a nemají možnost implementovat do programu každou maličkost. 

Alternativou mohou být dema. Ty často fungují zcela plnohodnotně jako placené verze, ovšem pouze po omezenou dobu. Jakmile se uživatel dostatečně namlsá, je mu řečeno, že si musí program koupit, jinak se s ním může rozloučit.

Software za menší peníze

Existuje ještě jedna možnost, a sice druhotná licence. Víceméně jde o licence programů, které pocházejí z již vyřazených korporátních počítačů. Takovýto hardware je obvykle už nepoužitelný, ovšem software se přeprodává dál. Pochopitelně však nikoliv za plnou cenu, ale za daleko menší peníze.

Takto lze programy typu Windows 11 nebo Adobe Premiere Elements 2021 nakoupit za pár stovek, i když běžně jsou k dostání za několik tisíc korun. Nejde přitom o nic nelegálního, je ovšem potřeba vědět, kde nakupovat.

Existuje celá řada nedůvěryhodných obchodníků, kteří nabízejí i velmi pochybné licence, často za pakatel. Až podezřele nízká cena a mizerné recenze, případně žádné recenze mohou být dostatečnými ukazateli toho, že takovému prodejci je potřeba se vyhnout.