Tipy pro vaše auto v zimě

Přidat na Seznam.cz

Zima nepatří mezi nejpříjemnější období pro vaše auto. S nástupem chladných dnů a ještě chladnějších nocí se tak třeba připravit na speciální údržbu a opatrnější styl jízdy. Touto prevencí se tak můžete snadno vyhnout nepříjemným situacím a nástrahám, které vás na zimních cestách čekají. Pojďme se tedy bez dalších zbytečných řečí podívat na 7 tipů, jak připravit auto na zimu a jak jezdit na zasněžených cestách.

Zamrzlé auto:
Vozidlo, které stojí celou noc v mrazech před vaším domem bude ráno celé zamrzlé. Tím však nemyslíme pouze námrazu na oknech či karoserii, ale všechny komponenty automobilu. Zmrzlý motor či převodovka, respektive olej v nich se zahřívá pomalu a tak jsou tyto komponenty citlivější na poškození. To je důvod, proč byste je neměli velmi namáhat dříve, než se zahřejí. S autem tedy jezděte šetrně a ohleduplně.

Ohřívání motoru:
Neohřívejte vozidlo, respektive jeho motor na volnoběh. Během volnoběžných otáček se agregát v mrazivých teplotách jen velmi obtížně zahřeje a navíc ztuhlý motorový olej nedokáže při nízkém tlaku olejového čerpadla, způsobeným volnoběžnými otáčkami dokonale promazávat všechny pohyblivé části motoru. Nejlepším řešením je tak vyrazit na cestu už 30 sekund poté, co nastartujete. Tímto způsobem se motor zahřeje mnohem rychleji a tak je hrozba opotřebení jednotlivých komponentů agregátu mnohem nižší. Navíc tímto způsobem i šetříte palivo. V žádném případě byste však motor neměli hnát do vysokých otáček dříve, než se zcela neohřeje na svoji provozní teplotu. V opačném případě byste mohli agregátu způsobit velké škody.

Parkování v zimě:
Při vybírání místa k parkování vašeho vozidla buďte opatrní. Pokuste se vyhnout parkování pod stromy obtěžkaný sněhem, či pod střechami domů a jiných budov. Náhlý sesuv a pád sněhu na automobil, může poškodit jeho karoserii či čelní sklo. Pokud nedojde v tomto případě k poškození vozidla, budete ho muset z pod kopy sněhu vyhrabat.

Foto: Steve Long / Unsplash.com

Čištění vozidla od sněhu a námrazy:
Dbejte na řádné očištění vozidla od námrazy a sněhu. Mnoho motoristů zbytečně riskuje, když si na čelním skle chtějí vyškrábnout průzor, podobný tomu z tanku. Kromě nedostatečného výhledu, vlivem čehož mohou způsobit nehodu, riskují i ​​mastnou pokutu. Stejným případem je i očištění střechy automobilu od sněhu. V tomto případě může odletující sníh zasáhnout čelní sklo automobilu, který jede za vámi, což je velmi nebezpečné. Tak, jako v předešlém případě, vám za toto ohrožování ostatních účastníků silničního provozu hrozí pokuta.

Správná výbava:
Metlička a škrabka na okna by měla být v zimě vaší povinnou výbavou. Často však můžete narazit na řidiče, kteří odhrnují auto rukávem bundy, nebo škrábou čelní sklo kreditní kartou. Kvalitní smetáček spojený se škrabkou by jejich úsilí očistit auto urychlil a ušetřil jejich čas. Tuto výbavu dokážete zakoupit již od pár korun a tak není nad čím přemýšlet.

Nepřehánějte to s rychlostí:
Jezdit na zasněžené vozovce vyžaduje opatrnost. Nejčastějším případem, kdy se vozidlo dostane do smyku je ten, že řidič vjede do zatáčky příliš vysokou rychlostí a náhle otočí kola pomocí volantu ve směru zatáčky. Dalším případem je i prudká akcelerace v zatáčce, kdy je možné velmi snadno dostat vozidlo do přetáčivého či nedotáčivého smyku. Jezděte tedy opatrně a v zatáčkách to nepřehánějte s rychlostí.

Jezděte plynule:
Plynulost jízdy na zasněžené či zmrzlé vozovce je velmi potřebná. Volant a pedály tak ovládejte citlivě a vyhněte se trhavým či prudkým pohybům, které mohou na kluzkém povrchu i na rovné vozovce vést ke smyku, či způsobit nedobrždění.