Kde automobilka Škoda testuje své vozy? Podívejte se na video

Přidat na Seznam.cz

Každý vůz Škoda prochází po opuštění výrobní linky krátkým, ale intenzivním testem na Testovacím polygonu kvality. Tento test odhalí případné nedostatky ještě předtím, než vůz putuje k zákazníkovi, píše web Škoda storyboard.

V každém výrobním závodě Škoda Auto se nachází jedna z těchto intenzivních zkušebních tratí, které slouží ke kontrole kvality nových vozů. Například modely Škoda Scala, Kamiq a Fabia projíždějí polygonem v sousedství haly M1 mladoboleslavského závodu, kde se vyrábějí. Ale i všechny ostatní modely značky Škoda procházejí podobným testem v blízkosti své výrobní linky.

Testovací polygon kvality je poměrně krátká zkušební dráha složená z různých typů povrchů a nebezpečí, která důkladně prověří kvalitu konstrukce vozu. Kromě toho testovací jezdci provádějí i další kontroly, aby se ujistili o funkčnosti systémů vozu. Na polygonu vozy absolvují dva okruhy, každý dlouhý přibližně 450 metrů a každý s mírně odlišnými nebezpečími. Celý proces trvá přibližně 12 minut, včetně času, který je potřeba k tomu, aby tam vůz dojel z továrny.

„Kromě samotné jízdy testují řidiči funkční prvky vozu se spuštěným motorem, aby netrpěl 12voltový akumulátorový systém vozu. Mimo jiné kontrolují blinkry a návraty jejich stopek, zkoušejí klakson, stěrače, ostřikovače, funkčnost nastavení zrcátek, klimatizaci a topení, vyhřívání oken a sedadel a infotainment systém,“ vysvětluje Petr Konečný, koordinátor jízdních zkoušek z oddělení řízení kvality.

Aby se stihlo tempo, jakým vozy sjíždějí z výrobní linky, pracuje na každé směně patnáct zkušebních řidičů. Modernizace pracovních procesů a využívání nových technologií k předcházení případným stížnostem zákazníků je podstatnou součástí práce oddělení řízení kvality, které vede Dr. Florian Weymar.

Každý vůz prochází stejným testováním, žádný model nemá výjimku. Pokud chtějí řidiči upozornit na možný problém, je vůz odeslán do tzv. rekondičního centra. Jakmile je problém odstraněn, je vůz poslán zpět na další testovací jízdu.

Toto intenzivní testování na polygonu je důvodem, proč vám vůz ŠKODA nepřijede domů s nulou na tachometru. Charakter nebezpečí na polygonu však znamená, že vůz byl důkladně prověřen, takže nehrozí, že byste museli řešit například uvolněný šroub, který se někde na vašem novém voze klepe.

Polygon u haly M1 byl prvním svého druhu v Mladé Boleslavi a vozy ŠKODA se na něm testují od roku 1994. Netřeba dodávat, že se neustále modernizuje. Jednotlivé úseky vyžadují také občasnou údržbu, například uvedení povrchu do požadovaného stavu.

Zdroj: skoda-storyboard.com