Dojezd elektromobilů v zimě se citelně snižuje i kvůli specifickým chemickým reakcím

Přidat na Seznam.cz

Elektromobily a jejich řidiči v zimních měsících čelí nejrůznějším výzvám. Jednou z nich je i dojezd, který se během mrazů citelně snižuje. Jednou z hlavních příčin zkráceného dojezdu elektromobilů v zimě je vliv nízkých teplot na chemické reakce v baterii. Jsou ale i další.

Nemalý vliv na dojezd elektromobilu v zimě má také regulace teploty uvnitř vozu. Teplo, potřebné k vyhřátí interiéru, je totiž náročné na spotřebu energie, což znamená, že baterie ztrácí kapacitu kvůli potřebě udržet optimální teplotu uvnitř vozu.

Vliv ale má i to, zda je auto vybaveno tepelným čerpadlem. To totiž mnohdy snižuje nároky topení na energii a s tím se následně i prodlužuje dojezd. Zmínit je ale potřeba i to, jestli má motorista možnost před odjezdem vyhřát auto připojené k nabíječce.

Důležitým indikátorem, který naznačuje potřebu věnovat pozornost stavu baterie, je venkovní teplota. Jakmile klesne pod nulu, je ten správný čas na to, aby se každý řidič zamyslel nad tím, jakým způsobem bude k baterii přistupovat. Jen tak totiž může docílit toho, že se reálný dojezd nesníží o tolik.

Je zřejmé, že dnešní elektromobily jsou zatím vhodné hlavně pro jízdy v hustě zabydlených oblastech, kde extrémní mrazy nejsou běžné.

Zdroj: Washington Examiner