Čaj to není. Tyto nápoje vás v zimě perfektně zahřejí a navíc posílí imunitu
Sychravé a chladné zimní počasí přináší nejen potřebu se zahřát, ale také podpořit svůj imunitní systém. Správně zvolené nápoje mohou nabídnout jak příjemné a chutné zahřátí, tak zlepšení obranyschopnosti a celkového zdraví. K jejich přípravě navíc stačí pár běžně dostupných surovin.
Zimní období bývá pro naše tělo náročné. Výkyvy teplot nebo rychlé ochlazení nás nutí hledat způsoby, jak se zahřát. Ruku v ruce jde s tímto i podpora imunitního systému, který v tomto počasí dostává zabrat. Správná strava i dostatečný pitný režim hrají zásadní roli v tom, jak si poradíme s chřipkou nebo nachlazením.
Zdravé nápoje mohou být ideálním spojením příjemného s užitečným. Některé nabídnou okamžité zahřátí, jiné zase dodají tělu potřebné vitamíny a antioxidanty. Hlavní roli pak hraje především ovoce a zelenina, pro zpestření i lepší účinek můžete přidat i některá neobvyklá koření.
Zázvorový čaj
Zázvorový čaj je jedním z nejoblíbenějších zimních nápojů – a má to dobrý důvod. Obsahuje gingerol, což je látka s protizánětlivými a antibakteriálními účinky.
Zázvor tak pomáhá posílit imunitu a zbavit tělo zánětů a bacilů. Je tak ideálním doplňkem každé léčby chřipky nebo zánětů dýchacích cest.
Jak připravit zázvorový čaj správně?
K přípravě zázvorového čaje budeme potřebovat čerstvý nebo sušený zázvor a horkou vodu. Máme-li zázvor čerstvý, oloupeme asi 2 centimetry velký kousek a najemno ho nastrouháme na struhadle. Poté jej ihned vložíme do hrníčku a zalijeme horkou vodou (ne vroucí, ideálně 80 °C).
Nálev necháme louhovat 10 minut, poté čaj ještě horký pijeme. Pro zvýšení účinku můžete přidat i trochu čerstvé citronové nebo pomerančové šťávy. Chuť pak vylepší lžička kvalitního medu, špetka skořice nebo třeba badyán.
Smoothie s kurkumou
Kurkuma je sytě žluté koření, které máme spojené spíše s přípravou kari nebo vývaru. Málokdo ale ví, že má podobně protizánětlivé a antioxidační účinky jako výše zmíněný zázvor.
Dokonce vypadá podobně; čerstvá kurkuma je také podzemní část rostliny, kterou je potřeba nejdříve oloupat. Mnohem častěji je ale k dostání ve formě sušeného prášku
Jak připravit smoothie s kurkumou správně?
V tomto případě se ve fantazii meze nekladou. Zvolit můžete jakékoliv ovoce nebo zeleninu, nicméně nejoblíbenější kombinací je kurkuma se zázvorem a čerstvou citrusovou šťávou (z citronu, pomeranče a grepu). Dalším populárním kombem je pak smoothie ze sladkého manga, banánu a kurkumy – tato kombinace je krémová, sladká a plná vitamínů.
Rakytníkový sirup
Rakytník je právem považován za superpotravinu, má totiž mnohonásobně vyšší obsah vitamínu C než citron. Je tedy skvělou surovinou pro přípravu různých nápojů nebo doplňků stravy, které mají sloužit k podpoře imunity.
Z oranžových bobulí si můžete připravit také sirup, díky kterému si uchováte prospěšné účinky rakytníku na zimu. Sirup pak stačí zředit s horkou, ale i studenou vodou, a dopřát si tak svoji dávku vitamínů.
Jak si vyrobit rakytníkový sirup?
K přípravě domácího sirupu budete potřebovat 1 kilogram bobulí rakytníku, 500 gramů cukru, 500 ml vody a malý pytlík kyseliny citronové. Vodu dejte do hrnce a přidejte cukr. Směs zahřívejte na mírném plameni tak dlouho, dokud se všechen cukr nerozpustí. Poté přidejte rakytník – celé bobule přidáváme v případě, že budeme sirup ještě vařit. Lepší je ale rakytník předtím rozmixovat. Poté přidáme kyselinu citronovou a ještě chvíli zahříváme. Hotový sirup plníme do čistých sklenic.
Bylinné čaje všeho druhu
Bylinky mají v lidovém léčitelství své zastoupení už po tisíce let. Jejich síly ale můžete využít i dnes – bylinné čaje jsou snadno dostupné v každém obchodě, čerstvé bylinky si ale můžete vypěstovat i na zahrádce nebo třeba na okenním parapetu.
Které byliny jsou pro imunitu nejlepší?
Při horečce a pocení připravte čaj z lípy nebo bezového květu. Proti kašli a bolesti v krku je výborná šalvěj i mateřídouška. Záněty zmírňuje například heřmánek a pro podporu celkové obranyschopnosti je dobré užívat Echinaceu neboli třapatku nachovou.
Zdroje: Vogue.com, Healthline.com, Timesofindia.indiatimes.com, nzip.cz