V zimě nepokládejte na čelní sklo tuto věc. Můžete dostat pokutu

Přidat na Seznam.cz

Pokud nepatříte ke šťastlivcům s uzavřenou garáží, pak i vás čeká na podzim a v zimě jedna velmi nepříjemná povinnost. Škrábání námrazy z oken vozidla. Do auta není možné se usadit a automaticky jet, je třeba zdlouhavě škrábat námrazu ze všech oken.

Čím je větší mráz, tím je škrabání námrazy náročnější. Asi není motorista, který by se této zdlouhavé a otravné práce nevzdal. Na to pamatují také výrobci kosmetiky pro auta, kteří nabízejí nejrůznější rozmrazovací směsi, které slibují, že stačí sklo postříkat a během chvilky je po námraze. Je opravdu nutné tyto směsi, které stojí několik set korun, kupovat?

Na námrazu s obyčejnými produkty

I na námrazu lze totiž použít ty nejobyčejnější produkty, které máte běžně doma, jako je například ocet, sůl, anebo alkohol! Vždy se využívá toho, že roztoky ve směsi s vodou mají nižší teplotu tuhnutí než voda a mrznou při nižších teplotách. Připravte si láhev s rozprašovačem, do které nalijte vždy vodu s účinnou látkou v určitém poměru.

Stěrka a auto v zimě
Řidiči musí v zimním období odstranit z čelního skla sníh a námrazu Foto Shutterstock

Pro octový roztok to bude vody na tři díly octa, pro alkoholový roztok jsou to dva díly denaturovaného lihu na jeden díl vody. Pro solný roztok smíchejte 4 hrníčky destilované vody a 2 lžičky soli bez jodu, směs svařte, aby se sůl dobře rozpustila. Takový rozmrazovač vám vydrží po celou zimu a cenový rozdíl mezi těmi z obchodu je propastný, přitom je účinný.

Tyto rozmrazovače nikdy nenechávejte ve vozidle, byly by neúčinné. V zamrzlém autě by se totiž i jejich teplota snížila. Vezměte je domů do prostředí, kde nemrzne. Rozmrazovače můžete použít buď preventivně, tedy večer před jízdou, kdy by ráno měla být skla bez mrazu, nebo na akutní problém, tedy než nasednete do auta.

Horkou vodu rozhodně ne

Připomeňme také, jak rozhodně námrazu neodstraňovat. V žádném případě nepolévejte čelní sklo vozidla horkou vodou. V takovém případě může sklo utrpět teplotní šok a popraskat. Ze stejného důvodu nepoužívejte cokoliv horkého k tomu, abyste zamrzlé sklo konfrontovali s o mnoho vyšší teplotou, jako je například fén, svíčka nebo teplomet. Námrazu byste ze skla měli odstraňovat pouze stěrkou k tomu určenou, cokoliv jiného, jako je hojně používaná platební nebo věrnostní karta, může sklo poškrábat.

A špatný je také často praktikovaný způsob, kdy se vozidlo nastartuje a poté třeba patnáct minut běží na prázdno, aby se zahřálo a rozmrzlo, dokud se námraza neodstraní škrabkou. Zákon o silničním provozu totiž mluví jasně:

„Řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu.“

Na druhou stranu vám zákon ukládá i to, že nesmíte vyjet bez toho, aniž byste měli dostatečně očištěný výhled z vozu, jen tak musíte učinit bez nastartovaného motoru.

Muž čistící stěrače auta.
Stěrače je možné potřít alkoholem aby se nepřimrzaly Zdroj Shutterstock

Karton se může přilepit

Co v předcházení námrazy ještě pomůže? Někteří řidiči si na čelní sklo pokládají karton z papíru, aby jim nenamrzlo. I to má ale svá ale. Někdy kartón přimrzne ke sklu, což může mít za následek, že je sklo polepené papírem. To mohou policisté ohodnotit pokutou, neboť sklo musí být vždy čisté. Pomůže to, pokud na zrcátka navlékneme igelitové pytlíky a ty zabezpečíme gumičkou, stejně jako když stěrače obalíme třeba starým tričkem. Lišty stěračů můžete ještě potřít směsí vody a alkoholu, aby se nepřilepily na čelní sklo.

Aby bylo námrazy co nejméně, pomůže vozidlo chytře zaparkovat. Pokud auto zaparkujete tak, aby jeho předek směřoval na jihovýchod, máte nejlepší šanci, že se námraza rozpustí sama, neboť právě odsud přichází sluneční svit od raných hodin.

Zdroj: cnn.com, cbsnews.com, zakonyprolidi.cz