K výměně pneumatiky jí stačila řasenka. Trik inspiruje další řidiče, jak opravit defekt svépomocí
Každému řidiči se může stát, že na jeho vozidle dojde k poškození kola. Tento defekt lze řešit různými způsoby nebo zavoláním asistenční služby. Někteří lidé ale vymýšlí i další způsoby, jak defekt opravit. Některé jsou až neuvěřitelné.
Defekt je nepříjemnou záležitostí, kterou nechce řešit nikdo. V momentě, kdy ale dojde k tomu, že praskne guma na kole, je nutné tento problém vyřešit ihned. Existuje více možností, jak závadu vyřešit, ale třeba některé ženy si raději zavolají asistenční službu, když jejich partner nebo přítel nemůže. Jak už to tak bývá, tak syndrom schválnosti funguje neustále a k prasknutí kola dojde nejčastěji na místech, kde je obtížné kolo vyměnit. Z tohoto důvodu se někteří snaží improvizovat a častokrát vymyslí zajímavý způsob, jak defekt vyřešit.
Jak vzniká defekt?
Poškození kola vzniká z mnoha důvodů. Nejčastěji řidiči omylem prorazí plášť tím, že najedou na ostrý předmět nebo ostrou hranu. Dále je potřeba hlídat to, jak jsou kola sjetá. Opotřebená kola jsou náchylnější k poškození a je potřeba jejich stav pravidelně kontrolovat.
V případě, že pravidelně kontrolujete tlak v pneumatikách, můžete si přitom všimnout závady na kolech. I menší poškození je potřeba opravit v pneuservisu. Jestliže máte v plánu kupovat nová kola, vybírejte si raději ty, která jsou dražší a kvalitnější. Díky kvalitním kolům bude vaše jízda bezpečnější a je menší riziko, že by k defektu došlo i při vysoké rychlosti.
Předcházejte defektu prevencí
Předcházet vadě na kole můžete jen prevencí. Tou je například to, že se budete vyhýbat krajnicím a nebudete jezdit po cestách nevhodných pro auta. Například polní cesty jsou sice skvělou zkratkou, když jsou někde kolony, ale pro vaše auto a kola mohou být devastující.
Před každou jízdou byste měli zkontrolovat stav vozidla a i kol. Pravidelně měřte tlak v pneumatikách a v případě podhuštění je dofoukněte.
Nepanikařte a pomalu zastavte
Jakmile dojde k defektu, měli byste zachovat klid a nedupat na brzdový pedál. Místo toho je nutné spustit varovné znamení a začít brzdit opravdu s citem. Zajděte co nejdříve na bezpečné místo / ke krajnici. V případě, že se vám podaří zastavit na krajnici a kolem vás je provoz, vystupujte z auta s již nasazenou reflexní vestou. Za auto doneste výstražný trojúhelník (50 m za něj, v případě dálnice 100 m za něj).
Tyto předměty vám pomohou při opravě defektu
Až uděláte všechna bezpečnostní opatření, podívejte se, co se přesně stalo. Jestliže došlo k defektu, máte několik možností. Tou první a nejjednodušší je, že si zavoláte asistenční službu. Pokud máte v povinném ručení zaplacenou i asistenční službu, přijedou vám k autu kolo vyměnit nebo vůz odtáhnout. Další možností je, že si kolo vyměníte sami a dáte si na vozidlo rezervní pneumatiku. Třetí možností je použití opravného spreje na defekty.
Lidé hledají jiné a levnější způsoby
Koupě nových kol vyjde vcelku draze a pokud navíc musíte mít 2 sady (letní a zimní), vyjdou vás pouhé pneumatiky na částku okolo 10 000 Kč a více. Tato přibližná cena je navíc uvedena bez disků a bez rezervní pneumatiky. Dobrou zprávou je, že rezervní pneu už není v povinné výbavě a stačí vám s sebou vozit opravnou sadu. Jelikož někteří řidiči na povinnou výbavu příliš nemyslí, může se jim stát, že při defektu nebudou mít rezervu ani opravnou sadu. V tom horším případě nebudou mít ani hever, se kterým by zvedli auto.
Podobná situace se stala i dívce, která potřebovala spravit kolo, na němž byl defekt. Jakmile vytáhla hever z auta, zjistila, že k němu nemá kliku. Naštěstí ji po chvíli napadlo vyzkoušet věci, co má u sebe. Jednou z věcí, která šla použít k heveru a začít s ní otáčet, byla řasenka. Díky řasence mohla dívka auto zvednout a kolo vyměnit. Toto video se stalo brzy virálním a je inspirací pro mnoho řidičů.
Zdroje: autoguide, dailydot, popularmechanics