Díky chytrým hodinkám za chvíli nebudete muset k lékaři. Odhalí prý vážnou nemoc, má to však 1 háček
V posledních letech technologie postupují raketovou rychlostí. A ať už mají svá pozitiva, mají i svá negativa. A tím jsou i zdravotní dopady na naše životy.
Chytré telefony, televize a dokonce i chytré hodinky. To, co je pro tuto generaci zcela běžnou věcí, si starší generace ještě před několika lety vůbec nedokázala představit. Technologie spoustu úkolů zjednodušily a pozitivní je jistě i to, že pokud si s něčím nevíme rady, stačí kouknout na internet. Na internetu se to různými informacemi jen hemží.
Na druhé straně se naše pozornost k technologiím negativně projevuje například špatným soustředěním. Problémy se soustředěním se poté projevují v zaměstnání nebo v soukromém životě.
A to zhoršením výkonu, jelikož používáním médií se snižuje množství šedé kůry mozkové, jak uvádí výzkum. Ta je zásadní pro naši paměť, emoce a pohyb. Jako i pro další esenciální mozkové funkce. Což má vliv i na pomalejší uvažování nebo zapomínání. Podobné stavy mívají lidé, kteří prodělali mrtvici.
Technologie nám kradou naši přirozenost
Díky tomu, že převážnou část našeho času trávíme na telefonech, tabletech či sledujeme televizi, ztrácíme svou přirozenost. A tou je například navazování kontaktů. Ztrácíme schopnost osobní konverzace s druhými. Nedokážeme si vychutnat den bez telefonu. Pokud ho zapomeneme doma, připadá nám, jako kdybychom tím někde nechali i část sebe. A přitom je to právě naopak. Díky technologiím mnohdy části sebe ztrácíme.
Kdy naposledy jsme vyrazili na procházku bez chytrého telefonu? A nebo dokonce na dovolenou? V dnešní době skoro nemyslitelné. Pokud se nechceme zcela ztratit ve světě těchto zařízení či se nechceme nechat pohltit umělou inteligencí, měli bychom se znovu ke své přirozenosti vrátit. A to proto, že naše emoce nenahradí žádná technologie.
Ale i přes svá negativa mají technologie pozitiva
Nevíte si s něčím rady? Dnes se stačí kouknout na internetové stránky a mnoho našich otázek bude zodpovězeno. Potřebujete najít nějaký důležitý kontakt? Není problém. Jestli se zrovna připravujete na nějaké zkoušky, také v tom vám dá internet pomocnou ruku. Určitě není třeba technologie zatracovat. Mnoha lidem pomáhají i v zásadních věcech.
A to dokonce tak důležitých, jako je zdraví. Samozřejmě je rozdíl v tom, když jsme technologií natolik pohlceni, že nám začne zdraví ničit. Pokud však víme, jak a kdy ji používat, může naopak sloužit ve prospěch našeho zdraví. A velký příslib pro naše zdraví a pohodu má například technologie s názvem chytré hodinky.
Technologie, která zjišťuje nemoci a zlepšuje zdraví
Chytré hodinky už dosáhly takové úrovně, že kromě počítání kroků a ujetých kilometrů sledují i vaše zdraví. Od spálených kalorií a hladinu kyslíku v krvi, až po srdeční frekvenci a spánkové vzorce. Ty nejnovější modely dokonce i takzvanou fibrilaci síní, nepravidelný srdeční rytmus, který může vést až k mrtvici.
Aplikace Apple Watch, využívající umělou inteligenci, může odhalit i dysfunkci levé komory. To znamená typ srdečního selhání. Na trhu už jsou i hodinky, které měří tep, tlak a tělesnou teplotu. A prý i hladinu cukru v krvi. Tady ale pozor. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), zveřejnil na svém webu, že neexistují žádné chytré hodinky, které měří hladinu cukru v krvi.
Pro lidi s diabetem navíc mohou být tyto nepravdivé údaje nebezpečné, pokud si vezmou špatnou dávku inzulínu. Do dnešní doby tak FDA zatím neschválila ani neautorizovala žádné z těchto zařízení. A to proto, že se nejedná o zařízení, které by glykémii přesně změřilo. Proto se by se diabetici měli tomuto způsobu měření zcela vyhnout a spolehnout se na schválená zařízení, jakým je například glukometr.
Technologie má svá pro a proti. A ať už se po této stránce nacházíme na vysoké úrovni, nezapomínejme na to, že ne nadarmo se říká „všeho s mírou“.
Zdroj: uhhospitals.org, goodrx.com, sciencedirect.com