Pokud v kuchyni používáte olej, riskujete požár. Nedělejte tuto chybu

Přidat na Seznam.cz

Každý to známe, máme za sebou hektický den a čeká nás ještě příprava večeře, ale i spousta jiných povinností. Chceme všechno stihnout co nejrychleji, abychom si mohli odpočinout. Pustím sporák, a než se ohřeje voda nebo rozpálí pánev, běžím sebrat prádlo nebo vysát chodbu.

Jak moc tím riskujeme? Podle statistik HZS České republiky hasiči likvidují v průměru 7 požárů denně. A to pouze v domácnostech. A přitom příčinou těchto požárů je sám člověk a jeho neopatrnost.

Nedbalost a neopatrnost

Podle hasičů ČR je jako nejčastější příčinou požárů v domácnosti nepozornost a nedbalost. Mezi časté zdroje požárů patří samozřejmě svíčky, které jsou umístěny v bezprostřední blízkosti hořlavin, mezi ně patří například: záclony, poličky a další dekorace.

www.hzscr.cz

Dalším nebezpečím jsou sušičky prádla. Sušička k sušení používá velmi vysokou teplotu a pokud nejsou vyčištěné filtry nebo její buben, tak vzniká ideální prostředí pro vznik požáru.

Ale nejčastěji vznikají požáry v kuchyni při vaření. Na sporáku opravdu nenechávejte nikdy nic bez dozoru a když odcházíte z kuchyně, tak zkontrolujte, zda jsou všechny přístroje vypnuté. Nejčastější příčinou vzniku požárů v českých domácnostech je ale přehřátý olej!

Žena vaří
Neodcházejte od puštěného sporáku Zdroj Shutterstock

Olej jako nebezpečí domácností

Oleje používáme k vaření už od nepaměti, ale poslední dobou vzniká obava z účinků těchto olejů na naše zdraví. Jako první vařili na palmovém oleji už staří Egypťané, a to 3 000 let před naším letopočtem. Řekové nebyli pozadu a používali olivový olej již v pátém století před naším letopočtem.

Dneska požíváme několik druhů olejů jako arašídový, slunečnicový, kokosový, sezamový, atd. A co se děje s oleji při vaření? Ne každý olej je totiž vhodný pro smažení. Některé se rychle přepalují a stávají se velmi škodlivými pro naše zdraví. 

Rafinované oleje se zpracovávají při vysokých teplotách, proto mají i vysoký bod zakouření. Nerafinované oleje jsou zpracované za studenta, jsou zdravější, ale nevhodné pro smažení. Nejlepší olej pro smažení je řepkový olej, má nejvyšší bod zakouření, který je až 204 stupňů Celsia.

Pokud se vzdálíte od rozpáleného oleje, tak opravdu stačí chvilka a neštěstí je na světě. Jedlé oleje jsou vysoce hořlavé a stačí pár okamžiků a olej na pánvi vzplane. Protože se pohybujeme v kuchyni, kde je přítomná mastnota, oheň se velmi rychle rozšíří.

Hasič
Oheň je dobrý sluha ale špatný pán Zdroj Shutterstock

Dobrý sluha, špatný pán

Pokud už nám hoří pánev, pojďme se podívat, jak co nejvíce zmírnit následky a požár co nejrychleji uhasit. NIKDY nehaste požár z rozehřátého oleje vodou. Voda se v hořícím oleji okamžitě vypaří a tato pára rozptýlí kapky hořícího oleje jako ohnivou kouli. Oheň v podstatě exploduje a zvětší se! Koukněte na video, jak reaguje rozpálená pánev na vodu.

Oheň se musí udusit, musí se mu zamezit přísun vzduchu. Nejlepší je oheň přikrýt pánví, pekáčem nebo i mokrou utěrkou, tím se oheň zadusí. Stejným způsobem může fungovat i mouka, sůl nebo hlína z květináče.

Ale nejlepší, čím se můžeme řídit. Nikdy nenechávejte připravované jídlo bez dozoru! Neodcházejte od sporáku, pokud na něm něco připravujete. Ani na minutku.

Zdroje: firerescue1.com, ift.org, livestrong.com, bydleni.instory.cz, hzscr.cz