Před spaním tuto věc spláchněte do záchodu. Ráno budete v šoku

Přidat na Seznam.cz

Toaleta je místo, které potřebuje pravidelnou péči, pokud ji chceme zachovat opravdu čistou. Zároveň je místem, kde se nečistoty kumulují geometrickou řadou a zdá se to jako boj s větrnými mlýny.

Každý tak hledá především rychlé a často použitelné způsoby, jak toaletní mísu vyčistit. Čím méně času tomu věnujeme, tím lépe.

Samozřejmě existují různé čističe a preventivní přípravky, ale jednou za čas se přece jen objeví dva nepřátelé. Bílý a žlutý povlak. Z čeho vznikají?

Vodní kámen z tvrdé vody a moči

V mnoha domácnostech je to běžný problém a pokud se vám hromadí bílé kapky na vyleštěných bateriích nebo různé povlaky i v rozích vany, pak máte tvrdou vodu. Vodní kámen, který se takto projevuje, vzniká, když voda obsahuje velké množství minerálů, jako je vápník a hořčík. Když se kapka odpaří, zanechá bílé nebo nažloutlé povlaky. Pokud je voda ještě více železitá, pak povlak může být až narezlý.

V případě WC může být tento problém i v nádržce, je tedy dobré ji čas od času také vyčistit (například starým zubním kartáčkem) nebo do ní nasypat například kyselinu citronovou a nechat přes noc působit. Usazeniny vodního kamene mohou způsobit například protékání vody.

Čištění wc mísy nemusí být noční můrou.
Čištění WC mísy nemusí být noční můrou Zdroj Shutterstock

Proč vzniká nečistota tak rychle?

V kombinaci s močí, která také obsahuje minerální látky, se vodní kámen v záchodové míse usazuje o to rychleji. Někdy stačí pár dní nevyčistit mísu kartáčem nebo preventivním přípravkem, nebo nebýt důsledný ve splachování a již se pod vodou v míse tvoří tvrdý povlak.

Rychlejšímu usazování svědčí také časté splachování, kdy se na již vytvořenou usazeninu nanáší další a další čerstvá voda, která poté zase nějakou dobu stojí na  místě před dalším spláchnutím.

Domácí čistič toalety má každý doma

Nemáte-li rychle po ruce nic, co by kámen rozpustilo (například kyselinu solnou), pak můžete sáhnout po domácím prostředku. Ingredience budete mít doma v kuchyni zcela určitě. Na jeho působení budete ale potřebovat celou noc.

Směs soli a jedlé sody

Tato směs nasypaná do záchodové mísy skvěle odstraní nejen vodní kámen, ale i bakterie  a choroboplodné zárodky. Kuchyňskou sůl a sodu smíchejte zhruba v poměru 1:1 v nádobce a celou směsí nasucho posypejte obvod záchodové mísy, zbytek nasypejte do části, ve které je voda a nechte působit alespoň 12 hodin, nejlépe přes noc.

Ráno očistěte okraje mísy štětkou, usazeniny by měly být pryč. Poté vyčistěte i spodní část mísy a spláchněte. Vaše toaleta by měla být jako nová.

Metoda se hodí jak k jednorázovému čištění, tak i k prevenci, kdy stačí pár hodin působení.

Jedlá soda i sůl působí ve vzájemné spolupráci: obě složky mají potenciál rozpouštět vodní kámen a zároveň působí jako jemné abrazivo, obrušovač vodního kamene. Soda navíc působí i jako pohlcovač zápachu a účinné bělidlo.

Jednoduché čistidlo na wc.
Jednoduché čistidlo na WC Zdroj Shutterstock

Jaká je prevence před vodním kamenem?

Čistěte mísu denně, byť třeba jen v nejhorší nouzi pouze vodou, jde o ten mechanický pohyb štětkou, který odstraní začínající vodní kámen. Dobré jsou všechny čističe, které sice neodstraní velké nánosy, ale na prevenci fungují skvěle. Skvělá je již uvedená soda v kombinaci se solí, dobře pro preventivní čištění ale působí i kyselina citronová nebo ocet.

TIP: Soda by mohla na menší nečistoty fungovat i v kombinaci s octem. Nechte vypěnit, pár hodin působit a poté je potřeba vše umýt mechanicky štětkou.

A pokud máte velký problém s tvrdou vodou, zvažte instalaci změkčovače vody, který se postará o čistší baterie, umyvadla, vany a také budete pít chutnější vodu.

Zdroj: novinky.cz ,denik.cz, edition.cnn.com