Děravé silonky nevyhazujte do koše. Ještě je využijete těmito způsoby

Přidat na Seznam.cz

Oblečení je pro každého člověka nutností. Pro někoho je to však i zábava. Lidé často sledují nejnovější trendy, ladí doplňky. Možná jste ale netušili, že jedny staré silonky v šatníku vám ušetří peníze.

Během války vyvinul v dílnách český vědec Otto Vichterle silon. Po 2. světové válce se tak průmyslová velkovýroba v Československé republice rozjela naplno.

Dne již je na trhu mnoho druhů silonek. A ženy, které rády nosí šaty či sukně, mají rozhodně z čeho vybírat. Dříve byl primární účel silonek chránit před chladem. Až později, a to v roce 1545, začaly splňovat i estetickou funkci. Také se začaly šít ručně.

Věděli jste, že v dávných dobách nosili punčochy i muži? Dokonce to byla výsada mužů už ve starověkém Řecku. Nosili je dělníci jako ochranu při práci. Mužské modely byly vysoké do pasu a končily u kotníků. Ženám končily nad koleny.

Pletací stroj výrobu punčoch urychlil a zdokonalil

A to díky anglickému duchovnímu jménem William Lee. Ten v roce 1859 pletací stroj vynalezl. Tento stroj urychlil  výrobu. A nejen to. Silonky byly i jemnější než ty ručně šité. Vyráběly se z bavlny a také z hedvábí, které si ale mohli dovolit jen bohatší lidé.

Stroj
Pletací stroj Zdroj Shutterstock

V roce 1939 se však punčocháče začínají vyrábět z nylonu. Tento materiál je více pevný, poddajný. Navíc je pro všechny i cenově dostupný. A vyrábějí se dle velikosti. Punčocháče proto v té době zažívají obrovský úspěch. První den se jich prodá skoro 4 miliony.

Útlum přišel se začátkem druhé světové války. Ale to jen z toho důvodu, že nylon se používal taktéž při výrobě padáků. Proto na výrobu punčoch nebylo dostatek materiálu. Za vznikem silonu stojí Vichterleho systém spřádání polyamidové příze. Baťa však nechtěl, aby byl tento vynález zabaven nacisty a později komunisty. Na výsluní se silon proto dostává až v roce 1950.

Bezešvé silonky, které mají zesílenou patu a špičku, se začínají vyrábět v roce 1960. Pružnost a odolnost pak dodává přidaný materiál lycra. Od tohoto roku již žádná velká změna nenastala.

Silonky vám mohou ušetřit i peníze

Máte doma staré silonky? Pokud na nich máte jen malou dírku, můžete ji jemně přetřít lakem na nehty. Slepená vlákna se již přestanou trhat a silonky ještě můžete donosit. Pokud je ale vada větší a už je nevynosíte, určitě je nevyhazujte. Mohou vám nahradit prachovku. A poradí si i s dalšími problémy.

Zahrádkáři jistě ocení silonky při uvazování rostlin k podpůrným tyčím. Klasický provázek by rostliny totiž mohl poškodit či přeřezat. K uskladnění cibule nebo česneku jsou punčocháče také skvělou možností. Punčocha navíc zajistí dobré větrání a zabrání tak plísním.

Silonku můžete použít i jako síťku na mýdlo. Zavěste mýdlo v silonce na hrdlo baterie. Mýdlo bude krásně pěnit a nevyklouzne vám z ruky. Navíc z něj steče přebytečná voda a ani kousek nevyjde nazmar.

Prach
Silonky odstraní prach i na hůře dostupných místech Zdroj Shutterstock

A nakonec můžete silonky využít i jako prachovku. Pokud je omotáte například na násadu od smetáku či na šatní ramínko, dostanete se i na hůře dostupná místa. Výborně se hodí i na odstranění vlasů či chlupů domácího mazlíčka z gauče. Smotejte více silonek do klubíčka a přejíždějte klubkem po povrchu nábytku. Vlasy a chlupy se tak do silonek nachytají.

Silonky mají mnoho využití. Buď jako doplněk k šatům či sukni nebo jako pomocník v domácnosti.

Zdroj: novinky.cz, bbc.co.uk, zlin.rozhlas.cz, living.iprima.cz