Je čas na klitorii. Jak ji jednou ochutnáte, nebudete chtít přestat
Mezi nejvíce oblíbené nápoje patří kromě kávy také čaj. Většina osob pije čaj pouze na podzim a v zimě, jelikož je příjemně zahřeje. Málokdo ale ví, že různé bylinkové čaje dokáží léčit a zlepšit zdravotní stav. Vyzkoušet můžete i modrý čaj, který snižuje krevní tlak.
V dnešní moderní době řeší hodně lidí své problémy tím, že si vezmou tabletku, která daný problém potlačí, ale nevyléčí. Lékaři každý den předepisují hodně léků, jelikož prevence je pro mnoho lidí cizím slovem a pokud by měli něco udělat pro své zdraví, stále je pro ně jednodušší začít brát prášky.
Na některé zdravotní problémy ale mohou pomoci i čaje. V případě, že zdravotní problém není vážný, můžete vyzkoušet různé bylinné čaje. Některé umí uklidnit nervy a jiné zase snižovat tlak.
Bylinky do čaje si můžete i pěstovat
Výhodou bylinek je to, že je nemusíte pěstovat pouze na zahradě. Stačí vám k tomu balkon nebo okenní parapet. Jednoduše si zakupte bylinky v zahradnictví, zasaďte je do květináče/truhlíku a ve vhodném období je dejte ven.
Pravidelně je zalévejte a jakmile bylinky narostou, ostříhejte je. U některých se používají pouze květy. Ostříhané kousky nasušte a později je použijte při přípravě čaje nebo čajové směsi.
Přírodní látky nezachrání vše
Bylinky, bylinkové čaje nebo bylinkové masti jsou skvělými pomocníky při léčbě různých nemocí. Například při zánětu močového měchýře je skvělý čaj z lichořeřišnice a při nervozitě zase pomůže meduňka nebo heřmánek. Nezapomínejte ale na to, že například zánět močového měchýře je potřeba léčit i antibiotiky a čaj je pouze jakousi „berličkou“.
Nervozita, problémy se spánkem a duševní neklid
V životě každé osoby nastane občas stresové období. Pokud se cítíte nervózně a máte pocit neklidu, zkuste si doma udělat čaj z heřmánku nebo meduňky.
Jestliže vám tyto bylinky nepomohou, existuje ještě třezalkový, kozlíkový nebo levandulový čaj. U levandulového čaje máte navíc jistotu, že jakmile jej zalijete horkou vodou, krásně vám provoní místnost po levandulích.
Nachlazení a bylinkové čaje
Dalším obdobím, při kterém si lidé dopřávají čaje, je nachlazení. Kašel, rýma, bolest v krku nebo horečka patří mezi nepříjemné pocity, které doprovází většinu nachlazení nebo chřipek. Při těchto problémech se může hodit echinaceový, sedmikráskový nebo tymiánový čaj.
Při velkých bolestech v krku se doporučuje kloktání šalvěje (nevhodné pro děti a kojící ženy). Na suchý kašel vyzkoušejte květy z černého bezu.
S detoxikací vám kromě potravin pomohou i bylinky
Jakmile se řekne slovo detox, představí si mnoho osob různé prášky, zelené tabletky a další velmi drahé přípravky. Většina lidí by si ale měla uvědomit, že k detoxikaci nejsou potřeba prášky a jiné doplňky stravy. O vše se totiž postará vylučovací systém, ledviny nebo játra.
Stačí jíst potraviny s antioxidanty. Společně se stravou mohou ke kvalitnější detoxikaci přispět také čaje. Mezi bylinky, které pomáhají při detoxu, patří ostropestřec mariánský, hořec a měsíček lékařský.
Zlepšete zdraví vašich ledvin
Ledviny jsou velmi důležitým orgánem pro každého člověka. Bohužel občas dostávají hodně zabrat kvůli nezdravému životnímu stylu. Aby vám ledviny sloužily kvalitně, starejte se o sebe a své zdraví. Mezi bylinky podporující funkci ledvin patří medvědice lékařská, vřes obecný, kopřiva, trubkovec tyčinkovitý, listy břízy.
Uvařte si modrý čaj, který snižuje tlak
Pití modrého nápoje evokuje v mnoha lidech barviva, která nejsou příliš zdravá. Existuje ale bylinka, ze které si můžete udělat čaj s modrou barvou. Jedná o čaj z květů klitorie. Této tropické popínavé rostlině se říká i motýlí hrášek. Květy této rostliny jsou bohaté na antioxidanty. Je doporučována při očních chorobách, alergiích, amnézii, vysokém tlaku, depresích, zhoršené paměti.
Mezi její další účinky patří zpomalování stárnutí, odvodnění, pomáhá s nespavostí a je vhodná i při únavě.
Zdroje: urbangardeningideas, pmc.ncbi.nlm.nih.gov, ijbs-udayana.org