Kousek od Česka dostanete 54 000 Kč měsíčně i bez práce. Pospěšte si, než to všichni zjistí
Chtěli byste zkusit žít jinde než v České republice a díky EU je tato možnost velmi blízko. Pravdou je, že najít si práci v zahraničí není až takový problém, a to především také díky pracovním portálům a komerčním zprostředkovatelům, kteří disponují nabídkami práce právě i v zahraničí.
Buď si práci v zahraničí můžete hledat sami na internetu nebo můžete dát svůj životopis do databáze a počkat, až se vám zaměstnavatel ozve sám. V zemích EU fungují úřady práce podobně jako u nás, ale navíc mezi těmito zeměmi a Švýcarskem funguje síť EURES, která usnadňuje mezinárodní pohyb pracovní síly. Zaměřuje se tedy na zahraniční zaměstnávání.
Pracovní povolení vyřídíte snadno
V zemích EU není potřeba žádné pracovní povolení do 3 měsíců, ale za hranicemi Evropy to už může být o něco složitější. A proto existují tzv. “pracovní víza”. Důležité je si však předem zjistit, zda v dané zemi mimo EU můžete vůbec pracovat.
V řadě zemí mimo EU mají občané České republiky pracovat jeden rok, tyto programy se nazývají Working holiday. Tyto programy jsou většinou určené pro lidi do třiceti pěti let. Mladí lidé mohou propojit cestování s možností legálně pracovat, což v dané zemi napomáhá k finanční stabilitě cestovatelů.
Tato víza většinou zajišťují pracovní povolení na dobu až 1 roku. Česká republika má uzavřené mezinárodní smlouvy pro takovéto programy se státy, jako jsou třeba Nový Zéland, Austrálie, Kanada, Chile, Izrael nebo Taiwan.
A jak si vybrat zemi, kam jet pracovat? Každý samozřejmě podle svých preferencí. Pojďme začít Evropou. Kdo by nechtěl zkusit Francii, tento stát má také vše – hory, moře, výbornou kuchyni a navíc od naší republiky není daleko.
Francie jako země požitkářů
Francie se dá označit jako “země galského kohouta, země zaslíbená, země snů”. Francie má neuvěřitelnou přírodu, majestátní Alpy, nejlepší gurmánské speciality od sýrů po francouzské bagety či croissanty a navíc také nejkvalitnější vína. Kdo by se sem nechtěl alespoň podívat? A ještě navíc se zde naučíte francouzštinu!
Pokud se však stane, že nebude ve vašich silách práci ve Francii najít, přestože se velmi snažíte, tak i v této zemi se můžete přihlásit na “úřad práce”, který vám bude vyplácet po určitou dobu podporu v nezaměstnanosti.
Pokud nemluvíte francouzsky, budete to mít sice o trochu náročnější, ale pokud jste v České republice probírali podporu v nezaměstnanosti a stále na ni máte nárok, můžete si ji nechat přeposílat i do Francie.
Francie patří k ekonomicky vyspělým státům EU s vysokými mzdami, přičemž je jejich minimální mzda podle oecd.org více než 40 000 Kč. Francie vyplácí mj. také tzv. rodinné dávky. Měsíční výše rodinných dávek tak může být více než 54 000 Kč u tříčlenné rodiny. Navíc, také ve Francii funguje obdoba české podpory v nezaměstnanosti po ztrátě zaměstnání.
“Ve Francii je minimální mzda nejvyšší na světě a spolu s Lucemburskem, Německem, Belgií, Nizozemí a Irskem patří mezi členské země EU, kde je hodinová minimální mzda vyšší než 11 euro za hodinu,“
najdete na oficiálních stránkách poradny ohledně dávek ve Francii.
Po ukončení pracovního poměru ve Francii si nezapomeňte nechat vystavit formulář E 301, který plní funkci “potvrzení o zaměstnání”, tzv. zápočtového listu pro náš úřad práce.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR, EURES, oecd.org, novinky.cz, uradprace.cz/francie, caf.fr, ec.europa.eu