Vložili česnek přes noc do záchodové mísy. Ráno byli v šoku

Přidat na Seznam.cz

Česnek je oblíbenou ingrediencí v každé kuchyni. Představit si bez něj nedokážeme mnoho druhů polévek nebo třeba oblíbenou česnekovou pomazánku. Tato silně aromatická zelenina však v sobě ukrývá mnohem více. 

Česnek je v domácnostech oblíbené nejen díky své chuti, ale také pro své účinky. Již po celá staletí je považován za efektivní “lidový lék”, který si poradí s nachlazením i zánětem. Díky specifickým látkám obsažených ve stroužcích má ale mnohem širší využití. 

Česnek jako multifunkční pomocník v domácnosti i léčitelství

Česnek je v lidovém léčitelství známý jako jedno z nejúčinnějších přírodních antibiotik. V tradiční medicíně se odpradávna používá hlavně při zánětech všeho druhu. K tomuto účelu se užívá vnitřně i zevně. Před nástupem antibiotik se tato zelenina používala při zánětech a bolestech zubů, uší, ale i při zažívacích nebo dýchacích potížích.

Jeho antibakteriálních účinků se však dá využít i v domácnosti k čištění povrchů – tento způsob ale není příliš oblíbený pro jeho silné aroma. Tato vůně je však skvělým přírodním repelentem, který pomáhá v boji se škůdci v interiéru i na zahradě.

Česnek je po staletí využíván jako přírodní antibiotikum
Česnek je po staletí využíván jako přírodní antibiotikum Zdroj Shutterstock

Proč je česnek tak účinný?

Česnek je bohatý na látky a sloučeniny, které jsou známé pro své antibakteriální účinky. 

Jeho účinnost spočívá především ve sloučeninách sirných. Ty se uvolní hlavně při krájení a drcení a poznáte je podle specifické česnekové vůně

Sirné sloučeniny vznikají z jednotlivých látek, které ve stroužcích najdeme. Ty samy o sobě mají pozitivní účinky.

  • Allicin – jedna z nejdůležitějších složek česneku se vytváří právě při krájení. Tato látka je vysoce nestabilní a má silný antibakteriální a protiplísňový účinek. Působí jako přírodní antibiotikum, které likviduje škodlivé bakterie a brání jejich množení. Aby však česnek nepozbyl těchto účinků, je nutné ho využít ihned po rozdrcení.
  • Diallyldisulfid – tento sirný derivát má protizánětlivé vlastnosti a je známý svou schopností eliminovat různé patogeny. Používá se v tradiční medicíně k léčbě infekcí a podráždění kůže.
  • Ajoen – látka vznikající při chemickém rozkladu allicinu, která má také silné antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti. Ajoen se často využívá pro léčbu kožních infekcí a dokáže účinně ničit houby a plísně.
  • Saponiny – tyto látky mají schopnost snižovat povrchové napětí vody a působí tak jako přírodní detergent. V kombinaci s dalšími složkami česneku fungují jako skvělý čistič povrchů.
  • Flavonoidy – jsou to antioxidanty, které pomáhají neutralizovat volné radikály a podporují imunitní systém. Podporují přirozené obranné mechanismy těla a pomáhají při eliminaci škodlivých mikroorganismů.

Právě tyto složky stojí za silným antibakteriálním účinkem. Sirné látky ale neničí pouze bakterie uvnitř těla, ale prakticky kdekoliv. Využijte toho také při úklidu znečištěných povrchů v domácnosti. Nejlepším způsobem, kde v domácnosti využít dezinfekčních účinků česneku, je toaleta.

Kromě česneku vyčistíte WC třeba jedlou sodou
Kromě česneku vyčistíte WC třeba jedlou sodou Zdroj Shutterstock

Vyčistěte záchod pomocí česneku – jak na to?

Pro vyčištění záchodu není hned nutné sahat po různých chemických přípravcích, které znečišťují životní prostředí a jejich výpary také nejsou to pravé ořechové pro váš dýchací systém.

Využijte sílu přírody a ingrediencí, které máte běžně doma ve spíži nebo lednici. Kromě jedlé sody, kyseliny citronové nebo octa si můžete na pomoc přizvat právě česnek. 

Aplikace je velmi jednoduchá a spočívá v tom, že stroužek česneku umístíte večer do toalety a necháte jej působit přes noc. Dobré je stroužek přepůlit, aby se uvolnily všechny důležité látky a efekt tak byl co nejlepší. Ráno pak stačí záchod jednoduše dočistit záchodovou štětkou a spláchnout.

Zdroje: pmc.ncbi.nlm.nih.gov, bienetrecentrobenessere.it, citcm.com, toxicology.cz