Stačí 10 minut, abyste byli chytřejší. Většina Čechů to však vzdá
Technologie zažívají v posledních letech velký rozmach. Co se nám ještě před několika desítkami let jevilo jako sci-fi, je dnes zcela běžné. Informační, digitální, komunikační technologie, tiskárny, fotoaparáty, počítače. A mnohem víc.
Telefony patří mezi mobilní technologie a velmi populární se staly mobilní telefony značky Apple. A to tak, že se dokonce zmínili v naší poslanecké sněmovně. A to když se předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová pohrdavě zeptala jisté novinářky, která si na řečnickém pultu zapomněla svůj Huawei „nemáte na iPhone?“
Telefony od Apple si oblibu získali u většiny lidí. A i přesto, že je jejich cena vyšší, tak ten, kdo si to dovolit může, většinou volí tento typ mobilů.
Kdo by neznal zakladatele společnosti Apple?
Společnost Apple, pod kterou spadají nejznámější produkty této firmy, iPhony, založili Steve Jobs, Ronald Wayne a Stephen Vozniak, a to 1. dubna 1976. Ronald Wayne však firmu krátce po vzniku opustil. Tato americká počítačová společnost se specializuje na hardware a software.
První iPhone byl světu představen 9. ledna 2007. Dnes již iPhony patří mezi nejlepší telefony na trhu, ale nebylo tomu tak hned od začátku, kdy byly na trh uvedeny. Mnoho funkcí totiž tomu, dnes již známému telefonu, chyběla. Ale vše se zdokonalovalo postupem času.
Práce u Apple se Stevem Jobsem
Když se řekne Steve Jobs, skoro všem se vybaví vysoký obyčejný muž s černým rolákem, modrými Leviskami a teniskami na nohou. Každopádně šlo o velmi úspěšného muže.
Mnoho lidé stále neví, že Steve z větší části vlastnil i animační studio Pixar, které koupil za necelých 10 milionů dolarů, a to v roce 1986 od George Lucase. V době odkupu však mělo název Graphics Group.
Pojďme však zpátky ke společnosti Apple. Získat pozici u této firmy byla pro mnoho lidí práce snů. O Stevovi se ale často říkalo, že terorizuje své zaměstnance a vyhazuje je za pouhé drobnosti. Steve Jobs považoval za důležité najít přesně takové zaměstnance, které by odpovídaly jeho požadavkům. A to mohlo být velmi těžké z obou stran.
Vymyslel ale metodu, díky které si zaměstnance vybíral. Tato metoda je známá i pod názvem „pivní test“. To znamenalo, že si vždy položil otázku: Dal bych si s tímto člověkem pivo? Cítil bych se s tím člověkem na procházce uvolněně?
Steve Jobs byl muž činu
Steve si tyto otázky ovšem nejen pokládal, ale on je i realizoval. Se zájemci se scházel, dal si s nimi pivo a zašel na procházku. Formality šly stranou. Jobs totiž věděl, že se takovým způsobem uchazeči i více uvolní.
Otázky samozřejmě pokračovaly.
Například: Co jste dělal minulé léto? Kdy jste naposledy něco dokázal? Steve si prostě potřeboval s tím člověkem „sednout“. Nešlo mu ani tak o to, jestli odpovědi byly správné či špatné, jako spíše o celkový dojem z uchazeče. Jobs byl velmi inteligentní muž a věděl, že o zájemcích může zjistit mnohem více, než kdyby se pracovní pohovory konaly ve formálním či běžnějším prostředí.
- Navnímal potencionální zaměstnance v neformálním prostředí.
- Mohl posoudit osobnost a charakter uchazeče.
- Dostat se k autentickému já kandidáta.
Jelikož si dal Steve takovou práci s hledáním talentů, kteří spolu rádi spolupracují, měl poté jistě plné právo je nazývat jako své hráče z první ligy. Steve Jobs je nejen pro své neobvyklé metody nazýván vizionářem a velmi chytrým člověkem. A to se mu rozhodně nemůže upřít.
Pravidlo 10 minut podle Jobse
Steve Jobs byl inteligentní muž. O tom svědčí také pravidlo 10 minut, které sám vymyslel. A o co přesně se jedná?
Steve Jobs prohlásil, že pokud nemůžete více než 10 minut dojít k řešení vašeho problému za pracovním stolem, máte odejít. Je na vás, zda se budete procházet pouze po místnosti nebo se vydáte ven na čerstvý vzduch. Podle tohoto pravidla totiž chůze může zlepšit fungování vašeho mozku a vy po krátké procházce dojdete k vyřešení vašeho problému a budete rázem chytřejší.
Zdroj: tv.idnes.cz, money.it, zive.cz, seznamzpravy.cz