Jízda v dešti. Tipy a triky k bezpečné jízdě a co dělat, když náhle ztratíte kontrolu nad vozem
Na co bychom si měli dát pozor, když jsme nuceni řídit za špatného počasí?
„Při jízdě v dešti je třeba dodržovat několik pravidel, abychom bezpečně dojeli do cíle. První, nejzřejmější, ale často opomíjené pravidlo zní: zpomalte. Jízdy v dešti se nemusíte bát, ale je důležité mít na paměti těchto několik důležitých rad, které vám jistě umožní cestovat pohodlně,“ říká Radosław Jaskulski, instruktor ŠKODA Autoškoly.
Stěrače čelního skla
Pravidelně je měňte, alespoň jednou ročně. Vadné stěrače zhoršují viditelnost tím, že rozmazávají nahromaděný prach a dešťové kapky na čelním skle.
Napařování oken
V autech s klimatizací ji zapněte a nasměrujte přívod vzduchu na okna. Ve vozech bez klimatizace zapněte přívod vzduchu a navíc otevřete boční okna, aby vzduch proudil dovnitř.
Kaluže
Každá kaluž se zdá být dokonale hladká, ale co se v ní skrývá, zjistíte, až když do ní vjedete. Déšť a jedoucí auta mohou během velmi krátké doby způsobit na silnici velké výtluky. Pokud uvidíte velké kaluže, měli byste zpomalit natolik, abyste jimi mohli bezpečně projet.
Aquaplaning
Když se pneumatiky nedokážou vyrovnat s hromaděním vody při dešti, může se objevit aquaplaning. Tlak vody pod pneumatikami může způsobit, že vozidlo ztratí kontakt s vozovkou a řidič není schopen vůz ovládat.
Co dělat, když se objeví aquaplaning?
- Vyvarujte se prudkého zatáčení nebo brzdění,
- sešlápněte spojku a sundejte nohu z plynu, dokud vůz nezpomalí a dokud neucítíte, že je vůz opět pod kontrolou,
- pevně držte volant a natáčejte kola ve směru, kterým chcete jet, dokud nezískáte kontrolu nad vozidlem,
- správný stav a tlak v pneumatikách výrazně sníží výskyt aquaplaningu.
Zpomalte a dávejte pozor! Dešťové kapky dopadající na čelní sklo způsobují rozmazání, které výrazně prodlužuje reakční dobu (až o polovinu). Jestliže za normálních podmínek je reakční doba přibližně 1 sekundu, za deště se může prodloužit až na 1,5 sekundy.
Zdroj: moto.pl