Kvalita náhradních dílů. Jak číst označení a co vybrat?

Přidat na Seznam.cz

Trh s náhradními díly je obrovský a zákazníci se v něm ne vždy umějí orientovat. Cena je někdy nejdůležitějším aspektem. Kromě ceny se však vyplatí věnovat pozornost i označení kvality, které o dané komponentě hodně vypovídá, píše server No-Stop.

Označování kvality náhradních dílů je otázka, kterou kupující často podceňují a odsouvají ji do pozadí dostupností dílů a množstvím peněz, které mají v obchodě zůstat. Neoprávněně, protože nadměrné úspory se vám mohou časem vymstít.

Není nouze o řidiče, kteří si ve snaze ušetřit pár drobných koupili pochybnou náhražku, aby ji po několika měsících museli vyměnit za renomovaný ekvivalent. Dvojnásobek utracených peněz a promarněného času. Vyhnout se takovým problémům může pomoci větší pozornost věnovaná značení kvality.

Značky kvality dílů – jak je číst?

Podle směrnice Evropské unie GVO jsou distributoři dílů povinni klasifikovat díly podle kvality a použití:

  • O nebo OE – originální díly, označené logem výrobce vozu
  • Q nebo OEM nebo OES – originální díly s logem výrobce dílů dodaných pro první montáž. Často se jedná o stejné díly jako originální a originální díly, ale bez loga dané značky.
  • P nebo PJ – náhradní díly srovnatelné kvality s originálem, deklarované výrobcem
  • Z nebo ZJ – ostatní díly, které mohou, ale nemusí splňovat specifické normy kvality

Jaké díly vybrat?

Záleží na vašem rozpočtu, hodnotě vozidla a daného dílu. Existují komponenty, na kterých se nevyplatí šetřit, jako jsou spojkové systémy, rozvodovky, dvouhmotová kola, vstřikovače nebo turbodmychadla. Jejich nákup je často spojen se značnými výdaji, takže úspory mohou být lákavé. Je však třeba mít na paměti, že výměna je také nákladná a poměrně složitá. Pokud se taková součástka porouchá, mohou vám vzniknout mnohem vyšší náklady. Proto je nejlepší ihned vybrat něco z regálu OE nebo OEM.

V případě levnějších, jednodušších a snadno vyměnitelných součástí, jako jsou brzdové destičky, filtry, některé součásti zavěšení a osvětlení, to naopak můžete zkusit. Je však třeba mít na paměti související rizika. Nemáme na mysli pouze potenciálně nižší kvalitu, a tedy i životnost, ale také například jiný materiál nebo mírně změněné rozměry.

Může se například stát, že světlo z kategorie P nebo Z bude o něco menší než originál nebo bude vyrobené z plastu jiné barvy. Jedná se o nejekonomičtější variantu, i když spíše pro ty, kteří nevyžadují nic víc, než aby jejich auto „nějak“ jezdilo.

Nicméně pokud máme pochybnosti o tom, jaký díl koupit, je vždy bezpečnější vsadit na renomovaného výrobce z kategorie OE nebo OEM, a pokud nemáme o dané problematice mnoho znalostí, je ještě lepší svěřit vše do rukou mechanika, který se o nákup a výměnu postará. V případě problémů s komponentem, který si sám objednal, leží odpovědnost za ně na jeho bedrech, a ne na jiném výběru a případné reklamaci.

Zdroj: no-stop.de