Proč byste měli v zimě používat klimatizaci
Používáte klimatizaci v zimě? To, co zní jako nesmysl nejenže zabraňuje poškození klimatizačního systému, ale nabízí také několik výhod. Proč byste měli klimatizaci svého vozu čas od času aktivovat i v chladném období?
Prevence poškození klimatizace
Struktura klimatizačního systému je složitější, než si mnozí myslí. Skládá se z uzavřeného okruhu, v němž chladivo střídavě mění skupenství z kapalného na plynné změnou tlaku. Chlazení probíhá sublimací (přeměna kapaliny na plyn). Pokud se klimatizace nepoužívá během chladných ročních období, kompresor, hadice a těsnění se nemažou a vysychají. V průběhu let mohou části klimatizačního systému zkřehnout a nakonec začít unikat. Výsledkem je, že se klimatizace porouchá a obvykle vyžaduje nákladnou opravu.
Předcházení napadení plísněmi a bakteriemi
Vlhkost a teplo jsou ideálním prostředím pro množení bakterií a plísní. Zejména v oblasti výparníku se hromadí kondenzovaná voda, která pro to vytváří dobré podmínky. Pokud se klimatizace nepoužívá pravidelně, podporuje to tvorbu nezdravých bakterií a plísní, které se do interiéru vozu dostávají také prostřednictvím ventilace.
Vyhnutí se nepříjemným pachům
Pokud se v klimatizačním systému vytvoří plíseň, může dojít i k nepříjemnému zápachu. Po dlouhých přestávkách se pak zápach šíří po celém vozidle, jakmile se klimatizace opět zapne. Nejjednodušším způsobem, jak zabránit nepříjemnému zápachu, je pravidelné používání klimatizace, a to i v chladnějších ročních obdobích. Pokud se již objevuje silný nepříjemný zápach, je možné, že se již vytvořila plíseň. Přestože zápach po odpovídajícím čase používání klimatizace zmizí, obvykle se během krátké doby opět objeví. V takovém případě je třeba klimatizaci vyčistit nebo alespoň vydezinfikovat.
Klimatizace odvlhčuje vůz (zamlžená okna)
Zamlžená okna jsou v chladném ročním období problémem mnoha řidičů. Zapnutá klimatizace může zajistit jasný výhled na zamlžená okna. Odstraňuje vlhkost ze vzduchu, aniž by musel být zvlášť teplý. To má smysl zejména při krátkých cestách, kdy nechcete nutně vytápět celé auto.
Na co si dát pozor při používání klimatizace v zimě
Existuje tedy několik důvodů, proč klimatizaci občas použít, a to i v zimě. Pro správné používání v zimě byste však měli věnovat pozornost následujícím bodům:
- Nezapínejte klimatizaci při teplotách nižších než 3 až 4 stupně – Nízké teploty mohou poškodit klimatizaci v provozu. Většina klimatizačních jednotek má z tohoto důvodu nainstalována teplotní čidla a při odpovídající nízké teplotě je obvykle nelze vůbec aktivovat.
- Zapněte ji alespoň jednou měsíčně. Abyste předešli poškození, měli byste klimatizaci spustit alespoň jednou za měsíc na přibližně 10 minut, a to i v chladných ročních obdobích.
- Po vypnutí byste měli nechat ventilátor několik minut běžet. Na výparníku se hromadí kondenzát, který odplavuje pachy ze systému, ale také zvyšuje vlhkost uvnitř po jízdě. Pokud necháte ventilátor běžet krátkou dobu po vypnutí klimatizace, vyfoukáte vlhkost ze systému a minimalizujete riziko vzniku plísní.
- Zabraňte ucpání dešťové kanalizace. Kromě toho dbejte na to, aby se v dešťové kanalizaci nehromadilo listí nebo nadměrné množství nečistot. Takové nečistoty mohou hromadit vlhkost, která se šíří dovnitř a podporuje vznik plísní a zamlžování oken.
Doufáme, že vám tyto tipy pomohou.